دانستنیهای موزه لوور پاریس

اگر بخواهیم در میان تمامی موزه‌های جهان به یک موزه که همیشه نامش بر سر زبانهاست اشاره کنیم بدون شک به موزه لوور پاریس می‌رسیم. موزه لوور یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری پاریس است که در کنار برج ایفل به نماد این شهر تبدیل شده است به طوری که پاریس با موزه لوور و موزه لوور با پاریس شناخته شده است.  علاوه بر اینها، این موزه بزرگترین موزه آثار هنری و تاریخی جهان است که در آن بیش از ۳۸۰۰۰۰ شیء مختلف از دوران باستان تا به امروز از سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است. درباره موزه لوور و آثار هنری و باستانی تماشایی آن چه می‌دانید؟ با ما در ساحل شنی همراه باشید تا با این موزه محبوب بیشتر آشنا شوید.

۱۰ نکته جالب و خواندنی درباره موزه لوور پاریس

  1. موزه لوور یک کاخ سلطنتی بوده است

موزه لوور در ۱۰ آگوست ۱۷۹۳ در یک قلعه قدیمی افتتاح شد. قلعه لوور در سال ۱۱۹۰ ساخته شده بود و در حالیکه در ابتدا حکم یک قلعه دفاعی داشت در قرن ۱۶ به یک کاخ سلطنتی تبدیل شد. اما در قرن ۱۷ ساکنین این کاخ به کاخ ورسای نقل مکان کردند و همین موجب شد تا کاخ لوور کاربرد دیگری نداشته باشد و خیلی زود به یک موزه تبدیل شود. این موزه در ابتدا با ۵۳۷ نقاشی، که اغلب آن‌ها به خانواده سلطنتی و یا کلیسا تعلق داشت به روی عموم افتتاح شد. اما خیلی زود در سال ۱۷۹۶ به دلیل ایراداتی که در ساختار آن وجود داشت بسته شد و سپس در سال ۱۸۰۱ دوباره به روی عموم باز شد.

دانستنی‌های موزه لوور پاریس

پس از افتتاح موزه لوور، عموم مردم می‌توانستند سه روز در هفته به صورت رایگان از این موزه دیدن کنند.

  1. ناپلئون موزه لوور را گسترش داد

ناپلئون یکبار نام موزه لوور را به موزه ناپلئون تغییر داد. همزمان، اون مجموعه موجود در لوور را گسترش داد. او در سال ۱۸۶۱، ۱۱۸۳۵ اثر هنری و ۶۴۱ نقاشی را از نقاط مختلف جهان خریداری کرد و به موزه لوور آورد. تا سال ۱۸۷۰، تحت حکمرانی ناپلئون، تعداد آثاری که در لوور به نمایش گذاشته شده بود به ۲۰۰۰۰ قطعه رسید.  هرچند پس از شکست فرانسه در جنگ واترلو، بسیاری از اشیاء موجود در لوور به صاحبان اصلیشان بازگردانده شد. جالب است بدانید، در مدت حکومت ناپلئون، نقاشی مونالیزا در اتاق او آویزان بود.

موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان

در سال ۲۰۱۸، موزه لوور با ۱۰.۲ میلیون بازدیدکننده به پربازدیدترین موزه جهان تبدیل شد.

  1. موزه لوور به آتش کشیده شد

در ۲۳ ماه می ۱۸۷۱، بخاطر درگیری‌هایی که در شهر پاریس اتفاق افتاده بود نیروهای نظامی فرانسه به شهر پاریس آمدند تا کمون پاریس (حکومت پاریس در طول انقلاب فرانسه) را سرکوب کنند. در پی این درگیری‌ها، کاخ تویلری که در ضلع غربی کاخ لوور قرار داشت به آتش کشیده شد. آتش به مدت ۴۸ ساعت می‌سوخت و کاخ را به طور کلی نابود کرد. در این میان موزه لوور نیز با توجه به مجاورت با این کاخ آسیب فراوانی دید و آتش گرفت. قسمت‌هایی از موزه، بخصوص کتابخانه آن، در این آتش سوختند اما کارکنان موزه و آتشنشان‌ها توانستند این موزه را از نابودی کامل نجات داده و نقاشی‌ها را از آن خارج کنند.

موزه لوور پاریس

موزه لوور پاریس یکبار آتش گرفته است اما همچنان تمامی آثار مربوط به آن دوره در موزه به نمایش گذاشته می‌شود.

  1. مونالیزا از موزه لوور دزدیده شد

بدون شک اثر مشهور و خارق العاده داوینچی، مونالیزا، مشهورترین نقاشی و اثر هنری در این موزه است که اغلب گردشگران به دلیل تماشای آن به این موزه می‌آیند. اما آنچه خیلی‌ها نمی‌دانند این است که مونالیزا آنقدر که تصور می‌شود بزرگ نیست و سایز آن ۵۳ در ۷۷ سانتیمتر است که فقط کمی بزرگتر از یک کاعذ A2 است. با اینحال این اثر کوچک در این موزه وسیع برای خودش بادیگارد دارد و در یک محفظه شیشه‌ای ضد گلوله قرار گرفته است. با تمام این مراقبت‌ها، اثر مشهور مونالیزا در سال ۱۹۱۱ از این موزه دزدیده شد. هرچند پس از دوسال توانستند دزد را یافته و این شاهکار هنری را به موزه بازگردانند. اما هنوز مونالیزا یکی از مرموزترین و اسرارآمیزترین آثار هنری جهان است که داستان‌های متعددی درباره لبخند او گفته می‌شود.

مونالیزا در موزه لوور

اگرچه مونالیزا محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین اثر هنری موجود در لوور است اما این شاهکار هنری به مدت دو سال موزه را ترک کرده بود!

  1. هرم شیشه‌ای لوور، نماد شهر پاریس

هرم شیشه‌ای موزه لوور از شناخته شده‌ترین نمادهاست که در شهر پاریس به زیبایی می‌درخشد. این هرم شیشه‌ای در سال ۱۹۸۹ در برنامه بازسازی ساختمان لوور که آن را گرند لوور می‌خواندند ساخته شد این هرم شیشه‌ای بزرگ که ۲۱ متر ارتفاع دارد و فقط از شیشه و آهن ساخته شده است در ورودی اصلی موزه لوور ساخته شده است.

هرم شیشه‌ای لوور

هرم شیشه‌ای لوور یک چهره شناخته شده در تمام جهان است که به نماد شهر پاریس نیز تبدیل شده است.

در سال ۲۰۱۶، یک هنرمند فرانسوی با استفاده از هنر خطای دید توانست این هرم شیشه‌ای را پنهان کند. او اینکار را با نصب تصاویر سیاه سفید از ساختمان‌های اطراف انجام داد که دقت و ظرافت این کار به قدری بود که در نگاه اول همه ابتدا ساختمان‌ها را می‌دیدند و به نظر می‌رسید این هرم شیشه‌ای بزرگ سر جایش قرار دارد. این اثر به مدت یک ماه سر جایش باقی ماند.

هرم شیشه ای لوور پاریس

این هرم شیشه‌ای به مدت یک ماه در سال ۲۰۱۶ از انظار عمومی پنهان بود!

  1. لوور انبار نازی‌ها بوده است

همانطور که به آن اشاره شد، لوور همیشه یک موزه نبود. در جنگ جهانی دوم، نازی‌ها از این موزه برای انبار کردن آثار هنری که طی جنگ دزدیده شده بود استفاده می‌کردند.

موزه لوور پاریس

لوور در جنگ جهانی دوم نقش یک مخفیگاه آثار هنری را ایفا می‌کرد.

  1. لوور یک روح سرگردان دارد

با توجه به اینکه قدمت ساختمان لوور به سال ۱۱۹۰ باز می‌گردد و با توجه به آتش گرفتن کاخ کنار این موزه، شایعاتی مبنی بر اینکه یک روح سرگردان در این موزه وسیع آزادانه می‌گردد بین مردم دست به دست می‌شود. برخی معتقدند این روح یک مومیایی قدیمی است که نام بلفگور (Belphegor) را دارد. هرچند چنین شایعاتی به احتمال زیاد حقیقت ندارد اما موجب می‌شود مردم بیشتری درباره لوور صحبت کنند یا به بازدید آن بروند تا شاید بتوانند روح سرگردان لوور را از نزدیک ببینند!

  1. موزه لوور پاریس یک دوقلو دارد

تا سال ۲۰۱۷، تنها موزه لووری که می‌شناختیم لوور پاریس بود، اما این موزه حالا یک دوقلو در شهر ابوظبی دارد. موزه لوور ابوظبی اولین موزه با این وسعت در دنیای عرب محسوب می‌شود. این موزه، موزه هنر و تمدن نامیده شده و هدف اصلی آن از بین بردن فاصله بین هنر غربی و شرقی بوده است. برای اینکه این موزه نیز بتواند نام لوور را داشته باشد ۵۲۵ میلیون دلار پرداخت شده است. همچنین آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه نیز از لوور پاریس قرض گرفته شده است که هزینه آن نیز ۲۴۷ میلیون دلار است و به مدت ده سال در این موزه باقی خواهند ماند.

موزه لوور ابوظبی

موزه لوور ابوظبی در سال اولی که افتتاح شد بیش از یک میلیون بازدیدکننده داشت، که این تعداد برای چنین موزه‌ای در یک کشور عربی بسیار چشمگیر بوده است.

  1. بازدید از لوور چقدر طول می‌کشد؟

شاید این سوالی باشد که پیش از بازدید از موزه لوور پاریس از خودتان بپرسید. این موزه به قدری بزرگ است که ممکن نیست بتوانید تمامی قسمت‌های آن را در یک روز ببینید. اگر بخواهید برای دیدن هر اثری که در موزه قرار گرفته فقط ۳۰ ثانیه زمان بگذارید، ۱۰۰ روز طول می‌کشد  تا از تمامی اشیاء موجود در موزه لوور پاریس دیدن کنید.

بازدید از موزه لوور پاریس

باید به موزه لوور پاریس بازگردید چرا که هیچگاه با یکبار دیدن نمی‌توانید تمامی آثار موجود در آن را ببینید.

  1. ممکن است در لوور گم شوید!

موزه لوور پاریس یک موزه پرتردد و شلوغ است، در کنار آن این موزه به قدری وسعت دارد که چندین ورودی دارد. پس از ورود نیز باید دائم از اتاقی به اتاق دیگر و از یک گالری به گالری دیگر وارد شوید. بسیاری از گردشگران نه تنها متوجه نمی‌شوند زمانشان چطور در این موزه گذشت بلکه هنگام خروج نیز درب خروج را پیدا نمی‌کنند! به همین دلیل بسیاری از افرادی که می‌خواهند به موزه لوور بروند از اپلیکیشن مخصوص این موزه جهت راهنمایی کمک می‌گیرند یا بهمراه تور به بازدید لوور می‌روند تا اطلاعات کافی از تمامی قسمت‌ها و آثار به نمایش گذاشته شده کسب کنند.

ورودیهای موزه لوور پاریس

موزه لوور بسیار بزرگ است به طوری که ممکن است راه خروج آن را گم کنید!

چطور به موزه لوور پاریس برویم؟

پیش از هر چیزی باید بدانید برای رفتن به پاریس نیاز به ویزای شینگن خواهید داشت. این کار را می‌توانید با گرفتن وقت سفارت فرانسه آغاز کنید و نسبت به اخذ ویزای شینگن فرانسه اقدام کنید. هرچند شما با داشتن ویزای شینگن از هر کشور دیگری نیز می‌توانید به فرانسه و شهر پاریس سفر کنید. بنابراین پیش از اینکه بخواهید برنامه سفر خود را بچینید و نسبت به گرفتن وقت سفارت اقدام کنید با ما در ساحل شنی تماس بگیرید تا اطلاعات به روز درباره وقت سفارت شینگن در اختیارتان قرار دهیم.

ورودی هرم شیشه ای موزه لوور

ورودی هرم شیشه‌ای موزه لوور پاریس همیشه شلوغ است، اگر می‌خواهید مدت زمان طولانی زمان خود را صرف ایستادن در صف نکنید بهتر است ورودی دیگری را انتخاب کنید.

اما در شهر پاریس، برای رسیدن به موزه لوور نیاز نیست گیج شوید. با استفاده از مترو به راحتی می‌توانید به موزه لوور بروید. در هر کجای شهر پاریس که اقامت دارید سوار مترو خط ۱ (که با رنگ زرد مشخص شده) شوید و در یکی از ایستگاههای Louvre Rivoli یا Palais Royal Musée du Louvre پیاده شوید. با چند قدم پیاده روی به موزه لوور پاریس می‌رسید. بهتر است بازدید از موزه لوور را در صبح زود انجام دهید که هم خلوت‌تر است هم زمان بیشتری برای گشتن لوور خواهید داشت. اغلب گردشگران از هرم شیشه‌ای وارد لوور می‌شوند، بنابراین این ورودی بسیار شلوغ است. اگر می‌خواهید سریع‌تر وارد شوید از ورودی که در نزدیکی متروی Palais Royal است وارد شده و از هرم شیشه‌ای خارج شوید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =