زیباترین کلیساهای اروپا

کلیساها از جمله محبوب‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهرهای مختلف جهان هستند که در اروپا می‌توانید برخی از محبوب‌ترین و زیباترین کلیساها را بیابید. کلیساهایی که اغلب بخاطر ساختار متفاوت و معماری خارق‌العاده‌ای که دارند به شهرت بالایی رسیده‌اند و برخی از آن‌ها به پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری شهرشان تبدیل شده‌اند. بنابراین اگر به اروپا سفر کردید و تمایل داشتید از جاذبه‌هایی با معماری خاص و شگفت‌انگیز دیدن کنید، زیباترین کلیساهای اروپا را در لیست جاذبه‌هایی که باید ببینید قرار دهید. در ادامه شما را با ۱۰ کلیسای محبوب و پرآوازه در اروپا آشنا می‌کنیم.

۱۰ تا از زیباترین کلیساهای اروپا

  1. کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia)- بارسلون- اسپانیا

نیازی به معرفی نیست، چرا که بدون شک کلیسای ساگرادا فامیلیا از جاذبه‌های محبوب گردشگری شهر بارسلون یکی از شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین کلیساهای جهان است. وقتی به یک کلیسای تاریخی در اروپا فکر می‌کنید، احتمالا چیزی شبیه به این کلیسا در ذهنتان شکل نمی‌گیرد. چرا که کلیسای ساگرادا فامیلیا چهره‌ای متفاوت و ظاهری منحصر به فرد دارد. همین موجب شده اصلا عجیب نباشد که در لیست زیباترین کلیساهای جهان قرار بگیرد. هیچ نمونه ساختاری دیگری در جهان نخواهید یافت که چنین ظاهری خارق‌العاده داشته باشد که این را مدیون خلاقیت هنرمند مشهور شهر، آنتونی گائودی، است که توانست ساخت این کلیسای شگفت انگیزه و زیبا را در سال ۱۸۸۶ آغاز کند. هرچند با وجود اینکه این هنرمند از دنیا رفته هنوز طرح او به روی این کلیسا در حال اجراست و باید منتظر ماند تا این کلیسا در سال ۲۰۲۵ تکمیل شود تا با چهره نهایی آن روبرو شویم.

کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلون

کلیسای نیمه تمام ساگرادا فامیلیا در بارسلون همچنان یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری اروپا به شمار می‌رود.

  1. کلیسای سنت باسیل (Basil Cathedral)- مسکو- روسیه

کلیسای سنت باسیل در سال ۱۵۶۰ ساخته شده است. این کلیسای زیبا در شهر مسکو نیز از جمله کلیساهایی است که نمونه آن را در هیچ جای دیگر نخواهید یافت. ساختار گنبدی شکل ستون‌های کلیسا و ظاهر رنگارنگی که به آن بخشیده شده موجب می‌شود این مکان به هر چیزی شبیه باشد الا یک کلیسا! کلیسای سنت باسیل از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر مسکو است که در میدان سرخ قرار گرفته است. امروزه این کلیسا به موزه تبدیل شده است.

کلیسای سنت باسیل مسکو

کلیسای سنت باسیل مسکو به قدری زیبا و منحصر به فرد طراحی شده که در زیبایی شهر مسکو نیز تاثیرگذار بوده است.

  1. کلیسای هالگریمسکرکجا (Hallgrimskirkja)- ریکیاویک- ایسلند

اگر باز هم بخواهید در اروپا به کلیسایی برخورد کنید که اصل ظاهری شبیه به کلیسا ندارد، باید به شهر ریکیاویک، پایتخت ایسلند بروید. کلیسای هالگریمسکرکیا با طراحی منحصر به فردی که دارد به یک جاذبه محبوب و تماشایی در شهر ریکیاویک تبدیل شده و به نوعی می‌توان آن را نماد کشور ایسلند هم دانست. این کلیسا نسبت به دو کلیسای دیگر جدیدتر است و در سال ۱۹۳۷ ساخته شده و در نهایت ساخت آن در سال ۱۹۸۶ به اتمام رسیده است. همین جدید بودن آن شاید دلیل بر مدرن بودن یا حتی طراحی آینده نگرانه آن باشد. گفته می‌شود در طراحی این کلیسا از ساختار کوه‌ها الهام گرفته شده است.

کلیسای شهر ریکیاویک

این کلیسا در شهر ریکیاویک، یکی از خلاقانه‌ترین معماری‌ها را دارد.

  1. ایاصوفیه (Hagia Sophia)- استانبول- ترکیه

ایاصوفیه یک شاهکار معماری است که در طول تاریخ بارها تغییر کاربری داده است و آن را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان دانست. ایاصوفیه اول یک کلیسا بود، سپس به مسجد تبدیل شد و امروزه یک موزه است. هرچند هنوز آن را بعنوان کلیسا می‌شناسند اما ساختار آن بیشتر شبیه به سایر مساجد شهر استانبول است که همین شباهت موجب می‌شود بسیاری فکر کنند ایاصوفیه از ابتدا مسجد بوده است. این کلیسا نمونه‌ای از معماری خارق العاده دوره بیزانس است که یک گنبد زیبا و چهار مناره دارد. علاوه بر اینها، یکی دیگر از مشخصه‌های ایاصوفیه که آن را به یکی از زیباترین کلیساهای اروپا تبدیل می‌کند وجود موزاییک کاری‌های داخل آن است که قدمت آن به قرن ۹ باز می‌گردد.

ایاصوفیه استانبول

ایاصوفیه نه تنها یکی از شناخته شده‌ترین جاذبه‌های شهر استانبول است بلکه یکی از قدیمی‌ترین کلیساها نیز به شمار می‌رود.

  1. کلیسای جامع میلان (Milan Cathedral)- میلان- ایتالیا

ایتالیا پر از کلیساهای زیباست، کلیسای جامع میلان یکی از زیباترین کلیساهای اروپا است که تماشای آن ساعت‌ها شما را درگیر خود می‌کند.دیوارهای مرمری آن با مجسمه‌های زیبا که با جزییات و ریزه کاری‌های بسیاری طراحی شده‌اند به زیبایی این کلیسا می‌افزایند. کلیسای جامع میلان هم ظاهری دارد که اصلا ظاهر معمول تعریف شده برای کلیسا نیست و به نوعی می‌توان آن را مدرن‌تر و به روز تر از سایر کلیساها دانست. فضای داخلی آن نیز دست کمی از زیبایی ظاهری آن ندارد. بخصوص پنجره‌هایی که با شیشه‌های رنگی تزیین شده‌اند.

کلیسای جامع شهر میلان

کلیسای جامع میلان یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های شهر میلان است که ابهت خاصی به میدان اصلی این شهر بخشیده است.

  1. کلیسای سنت استفان (Stephan’s Basilica)- بوداپست- مجارستان

کلیسای سنت استفان یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های دیدنی در بوداپست، پایتخت مجارستان، است. این کلیسا که یک کلیسای کاتولیک است به سبک نئوکلاسیک طراحی شده و در قیاس با بسیاری از زیباترین کلیساهای اروپا، یک کلیسای جدید به شمار می‌رود چرا که ساخت آن در سال ۱۹۰۵ به اتمام رسیده است. اما ساختار یکپارچه و موازی این کلیسا موجب شده نه فقط در شهر بوداپست بلکه در میان سایر شهرهای اروپایی نیز به زیبایی بدرخشد.

کلیسای سنت استفان بوداپست

کلیسای سنت استفان شهر بوداپست چهره خاصی به خط آسمانی این شهر بخشیده است.

  1. کلیسای فلورانس (Florence Cathedral)- فلورانس- ایتالیا

هیچ جایی بهتر از فلورانس نخواهید یافت که وقتی از بالا به آن نگاه می‌کنید ساختاری یکپارچه و یکرنگ داشته باشد. فلورانس با ساختمان‌هایی با بام‌های قرمز، یک شهر زیبا و خارق العاده است. در میان این ساختمان‌ها، یک گنبد بزرگ سرخ، همرنگ بام‌ها، به چشم می‌خورد، چیزی که چشم انداز شهر را متفاوت و اعجاب انگیز می‌سازد. کلیسای جامع شهر فلورانس را با نام دومو (Duomo) می‌شناسند که اختصاصا بخاطر بدنه سفید و گنبد سرخ رنگش است که شهرت دارد. ساخت این کلیسا در قرن ۱۳ آغاز شد و در واقع دومو کلیسای جدیدی بود که جایگزین یک کلیسای قدیمی مربوط به قرن ۷ می‌شد.

کلیسای جامع فلورانس

کلیسای جامع فلورانس یکی از زیباترین کلیساهای موجود در کشور ایتالیا است که در یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

  1. کلیسای سنت پیتر (Peter’s Basilica)- واتیکان- ایتالیا

کلیسای سنت پیتر در شهر واتیکان، قلب کلیساهای کاتولیک جهان است و به نوعی می‌توان آن را بزرگترین کلیسای جهان نیز دانست. علاوه بر ابهت و عظمت کلیسا، معماری آن نیز بسیار چشمگیر و جذاب است. آثار تاریخی متعددی در این کلیسا به چشم می‌خورد، بعنوان مثال، کلیسای سنت پیتر جاییست که می‌توانید مجسمه معروف Pieta از میکلانژ را ببینید. علاوه بر اینها، تزیینات داخل این کلیسا نیز بسیار دقیق و با جزییات انجام شده به طوری که بیننده را محو زرق و برق و شگفتیش می‌کند.

کلیسای سنت پیتر واتیکان

کلیسای سنت پیتر را بزرگترین کلیسای کاتولیک جهان می‌شناسند.

  1. مسجد-کلیسای کوردوبا (Mosque-Cathedral of Cordoba)- کوردوبا- اسپانیا

در لیست زیباترین کلیساهای اروپا تا اینجا ایاصوفیه تنها کلیسایی بود که یکبار به مسجد تبدیل شد. اما حالا نوبت به کلیسا-مسجد کوردوبا می‌رسد. شاید اینجا تنها جایی باشد که مسلمانان و مسیحیان در کنار هم به دعا کردن می‌پردازند چرا که اینجا هم کلیسا است هم مسجد. تاریخچه کلیسا به قرن ۶ باز می‌گردد، در واقع اینجا در ابتدا بعنوان یک معبد مورد استفاده قرار می‌گرفت. معبدی که برای ستایش خدای رومیان ساخته شده بود. پس از مدتی معبد به کلیسا تبدیل شد و در سال ۷۸۷ مسجد نیز به آن اضافه شد. امروزه بازدیدکنندگان از این ساختار هم می‌توانند از یک معماری زیبا دیدن کنند هم در میان مذاهب مختلف به تحقیق بپردازند.

کلیسا مسجد کوردوبا اسپانیا

چیزی که این کلیسا-مسجد را خارق‌العاده‌تر می‌سازد طاق‌های داخل آن است که یک ساختار منحصر به فرد برای یک کلیسا محسوب می‌شود.

  1. کلیسای سیه‌نا (Cathedral of Siena)- سیه‌نا- ایتالیا

سیه‌نا نه تنها شهریست که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای داده بلکه یکی از زیباترین کلیساهای اروپا را نیز در لیست جاذبه‌های خود دارد. کلیسای جامع سیه‌نا با دیوارهای جذاب مرمری و تزیینات زیبای آن، چهره متفاوتی به شهر بخشیده است. داخل آن نیز بسیار هنرمندانه تزیین شده، از طراحی‌های موزاییکی دیوارها و سقف‌ گرفته تا کاشی‌های کف، همگی بسیار هنرمندانه و با هارمونی خاصی در کنار هم قرار گرفته‌اند. ستون‌های راه راه سیاه سفید مرمری این کلیسا از جمله جذابیت‌های آن به شمار می‌روند که رنگ سمبلیک شهر سیه‌نا هستند.

کلیسای جامع سیه‌نا

کلیسای جامع سیه‌نا با بدنه مرمری و سفید رنگش جلوه خاصی در میان سایر ساختمان‌های شهر سیه‌نا دارد.

سخن پایانی

اروپا پر از جاذبه‌های گردشگری زیبا و اعجاب انگیز است، از قدیمی‌ترین و باستانی‌ترین آثار گرفته تا پربازدیدترین جاذبه‌ها و حتی هتل‌هایی که بسیار متفاوت طراحی شده‌اند. شهرهای اروپایی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان به شمار می‌روند. اگر قصد سفر به اروپا را داشتید با ما در ساحل شنی تماس بگیرید تا مراحل اخذ ویزای شینگن و گرفتن وقت سفارت شینگن را برایتان بعهده بگیریم تا مسیر شما به مقصد محبوبتان در اروپا هموارتر شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =