هر آنچه باید درباره کلیسای جامع میلان بدانید

بدون شک، شناخته شده‌ترین جاذبه گردشگری شهر میلان کلیسای جامع میلان (که به زبان ایتالیایی دومو میلان- Duomo Milanگفته می‌شود) است. کلیسایی که نمی‌توان آن را در سفر به شهر میلان نادیده گرفت. کلیسای میلان بزرگترین سازه گوتیک در ایتالیا به شمار می‌رود و همچنین به توجه به عظمت و زیبایی که دارد به نماد شهر میلان نیز تبدیل شده است. هیچ سفری به میلان بدون بازدید از این کلیسا کامل نیست. بنابراین ما تصمیم گرفتیم هرآنچه باید درباره کلیسای جامع میلان بدانید را در اختیارتان قرار دهیم تا با اطلاعات کامل‌تری به بازدید این کلیسا بروید.

۱۰ حقیقت جالب و خواندنی درباره کلیسای جامع میلان

 1. ساخت کلیسا شش قرن طول کشید

ساخت کلیسای جامع میلان در سال ۱۳۸۶ آغاز شد. ایده اصلی ساخت یک کلیسای بزرگ را اسقف اعظم شهر میلان به نام آنتونیو دا سالوتزوا ارائه داد. این کلیسا برخلاف سایر کلیساها و اماکن مذهبی در ایتالیا به سبک رنسانس ساخته نشده است. عظمت و جزییات ساخت این کلیسا به قدری زیاد بود که در نیمه راه به دلیل نداشتن بودجه، مشکلات سیاسی و دیدگاه‌های مختلف افرادی که بر سر کار آمده بودند، ساخت کلیسا نیمه کار ماند. تا سال ۱۴۱۸ فقط شبستان کلیسا تکمیل شده بود. در قرن ۱۶، ساخت کلیسا دوباره به روی روال افتاد اما باز هم تا قرن ۱۹ کلیسا به اتمام نرسید و در این سال‌ها بود که دیگر به مراحل نهایی خود رسید.

کلیسای جامع میلان بزرگترین سازه گوتیک در ایتالیا

کلیسای جامع میلان با عظمتی که دارد در قلب شهر میلان می‌درخشد و گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

 1. این کلیسا هنوز تکمیل نیست

با وجود اینکه شش قرن از ساخت کلیسا گذشت، این کلیسا هنوز تکمیل نیست. هرچند نمی‌توان آن را همانند کلیسای ساگرادا فامیلیا در بارسلون کاملا نیمه کاره دانست اما این کلیسا هنوز جزییاتی دارد که باید تکمیل شود و امروزه به دلیل نیمه کاره بودن نیاز به مراقبت و نگهداری مداوم دارد. در سال ۲۰۰۲، پروژه‌ای برای تمیز کردن بدنه این کلیسا که مرمر سفید است آغاز شد که این پروژه نیز ۵ سال طول کشید. اما این کار برای بازگرداندن کلیسا به حالت اولیه و نگهداری از آن هر چند سال نیاز است.

 1. معماران زیادی در ساخت آن نقش داشتند

برای ساخت چنین کلیسای عظیمی با این جزییات از ۷۸ معمار و صدها کارگر کمک گرفته شده است. در حالیکه کلیسای اولیه قرار بود بدنه‌ای از سنگ تراکوتا که رنگی آجری دارد استفاده شود، لرد جیان گالئاتزو ویسکانتی تصمیم می‌گیرد مرمر صورتی را برای بدنه کلیسا انتخاب کند بنابراین سنگ مرمر در همان ابتدای کار جایگزین سنگ تراکوتا می‌شود. سنگ مرمر انتخاب شده از دریاچه ماگیوره به این منطقه آورده شد. برای ساخت مجسمه‌ها و حکاکی‌های روی دیوارها از هنرمندان و معماران متعددی از سراسر اروپا کمک گرفته شد تا این کلیسای عظیم با این چهره پرزرق و برق آماده شود.

 1. نام طراح اولیه این کلیسا مشخص نیست

تا به امروز نام شرکت Veneranda Fabbrica del Doumo بعنوان شرکت معماری ساخت کلیسای جامع میلان به چشم می‍خورد اما نامی از طراح اصلی آن به میان نیامده است. هرچند با توجه به اینکه در ساخت کلیسا معماران زیادی نقش داشته‌اند این احتمال وجود دارد که این کلیسا با یک طرح گروهی ساخته شده باشد و هیچ فرد خاصی پشت این طراحی قرار نداشته باشد.

 1. کلیسای جامع میلان پنجمین کلیسای بزرگ جهان است

با وجود اینکه کلیسای میلان بسیار بزرگ و عظیم است اما هنوز کلیساهایی وجود دارند که از این کلیسا نیز بزرگتر باشند. پیش از کلیسای دومو میلان نام کلیساهای سویل در اسپانیا، Our Lady of Aparecida در برزیل، St. John the Divine در نیویورک و کلیسای عظیم و پرزرق و برق سنت پیتر در واتیکان به چشم می‌خورد. در حال حاضر کلیسای سنت پیتر واتیکان بزرگترین کلیسای جهان است.

کلیسای جامع میلان غروب آفتاب

کلیسای میلان در میدان این شهر قرار گرفته و عظمت آن به قدری است که به خوبی از دوردست قابل مشاهده است، علاوه بر اینها، طلوع و غروب آفتاب زیبایی دوچندانی به این کلیسا می‌بخشند.

 1. بیشترین تعداد مجسمه روی بدنه این کلیسا ساخته شده است

با اینکه کلیسای میلان نتوانسته نام بزرگترین کلیسا را به خود اختصاص دهد اما در تعداد مجسمه‌های کار شده روی بدنه می‌تواند در صدر لیست قرار بگیرد. این کلیسا با ۳۴۰۰ مجسمه، ۱۳۵ آب پران (مجسمه‌هایی که در پایان ناودان‌ها یا فواره‌ها ساخته می‌شوند و اغلب چهره عجیبی دارند) و ۷۰۰ چهره تزیین شده است. وقتی به روی بام کلیسا بروید و به بدنه آن نگاه کنید متوجه تعداد زیادی مجسمه و طرح‌های مختلفی که روی بدنه کار شده می‌شوید. همچنین بسیاری از مجسمه‌ها نیز در پشت بام قرار دارند.

مجسمه های دکور داخلی کلیسای میلان

علاوه بر بدنه کلیسا که پر از مجسمه‌هایی با ظاهر مختلف است، داخل کلیسا نیز می‌توانید این آثار را مشاهده کنید.

 1. یک ساعت خورشیدی زمان را به شما نشان می‌دهد

در نزدیکی ورودی کلیسای میلان یک ساعت خورشیدی روی زمین قرار گرفته است. این ساعت خورشیدی در سال ۱۷۶۸ توسط چند ستاره شناس به کلیسا اضافه شد. این ساعت خورشیدی با توجه به زاویه تابش نور خورشید در روز زمان را مشخص می‌کند. نور از یک حفره به روی دیوار مختلف می‌تابد و ساعت را مشخص می‌کند. این ساعت به قدری دقیق است که اگر بلد باشید آن را بخوانید می‌توانید ساعت مچی‌تان را نیز بر اساس آن تنظیم کنید.

 1. می‌توانید به روی پشت بام کلیسا بروید

برخلاف سایر کلیساها و بناهای تاریخی در ایتالیا که برای تماشای چشم انداز شهر باید به بالای برج آن بروید، ساختار کلیسای میلان طوریست که پشت بام دارد و هیچ برجی در کار نیست بنابراین می‌توانید به روی سقف آن قدم بگذارید و چشم اندازی پانورامیک از شهر را تماشا کنید. در روزهایی که هوا صاف و تمیز باشد به راحتی می‌توانید از بام این کلیسا کوه‌های آلپ با قله‌های سفید رنگشان را ببینید. همچنین پشت بام کلیسای جامع میلان یکی از بهترین نقاط شهر برای تماشای غروب آفتاب است.

پشت بام کلیسای جامع میلان

چشم اندازی بی‌نظیر و تماشایی از پشت بام دومو میلان دیده می‌شود و نباید در بازدید از این کلیسا رفتن به پشت بام آن را از دست بدهید.

 1. باخ در این کلیسا می‌نواخته است

یوهان سباستین باخ، موزیسین مشهور آلمانی که در برلین به تحصیل پرداخته بود عاشق سبک معماری ایتالیایی بود و تصمیم می‌گیرد چند سال در شهر میلان زندگی کند. او پس از اینکه به میلان وارد شد توانست موقعیتی برای نواختن ارگ کلیسای دوموی میلان بدست آورد. او در سال ۱۷۶۰ به این موقعیت دست یافت و به مدت دو سال در این کلیسا می‌نواخت و پس از آن به انگلستان رفت. بنابراین افرادی که در این دو سال به کلیسای جامع میلان می‌رفتند این شانس را داشتند که نواختن یکی از مطرح‌ترین نوازندگان جهان را بشنوند.

 1. دومین اُرگ بزرگ اروپا در این کلیسا قرار دارد

صحبت از نواختن ارگ کلیسای میلان به میان آمد، بد نیست بدانید کلیسای جامع میلان دومین ارگ بزرگ اروپا را در خود جای داده است. این ارگ در سال ۱۹۳۸ به کلیسا اضافه شد. این دستگاه شامل پنج بدنه و ۱۵۸۰۰ لوله می‌شود که بلندترین آن بیش از ۹ متر است و کوچک‌ترین آن فقط چند سانتیمتر است. با توجه به تعداد لوله‌هایی که این دستگاه دارد به دومین ارگ بزرگ کلیسا در اروپا تبدیل شده است. بزرگترین آن در کلیسای پاسو در آلمان قرار دارد. نواختن چنین ارگ بزرگی بسیار دشوار است و اغلب آن را بعنوان یک اثر هنری در کلیسا می‌دانند هرچند بسیاری معتقدند یک ارگ فقط به خاطر اینکه بزرگ است و تعداد لوله‌های آن زیاد است به یک اثر هنری تبدیل نمی‌شود اما در هر حال این دستگاه در کلیسای جامع میلان از اهمیت بالایی برخوردار است.

ارگ کلیسای جامع میلان

ارگ‌های کلیسایی به خودی خود سازی بزرگ و خاص هستند با این حال این سازها نیز در اندازه و تعداد لوله با هم در رقابتند و همین موجب شده ارگ کلیسای میلان در رده دوم بزرگترین ارگ‌های کلیسایی در اروپا قرار بگیرد.

راهنمای خرید بلیط کلیسای جامع میلان

دو گزینه برای خرید بلیط کلیسای جامع میلان وجود دارد:

 • بلیط هر قسمت از کلیسا را جداگانه بخرید (کلیسا شامل چند بخش می‌شود: کلیسای جامع، پشت بام با پله، پشت بام با آسانسور، موزه و کلیسای سن گوتاردو)
 • یک بلیط چندمنظوره بگیرید که تا ۳ روز اعتبار دارد و می‌توانید با آن از قسمت‌های مختلف کلیسا دیدن کنید

معمولا در فصل تابستان افراد زیادی برای بازدید کلیسا می‌آیند بنابراین باید برای تهیه بلیط عجله کنید و آن را یا به صورت آنلاین یا از دکه‌هایی که در سمت راست کلیسا (در صورتیکه شما روبروی کلیسا ایستاده باشید) قرار گرفته است تهیه کنید. اگر می‌خواهید از این کلیسا با فرصت بیشتر دیدن کنید و دوست دارید خلوت‌تر باشد، شاید بهتر باشد در فصل پاییز به میلان سفر کنید تا گردشگران کمتری برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری میلان هجوم آورده باشند. اگر فرزند زیر ۶ سال دارید (که احتمالا برای اثبات آن به مدرک شناسایی فرزندتان نیاز باشد) می‌توانید او را به صورت رایگان به داخل کلیسا ببرید.

کلیسای جامع میلان خرید بلیط

اگر نمی‌توانید به صورت آنلاین بلیط ورود به کلیسای میلان را تهیه کنید سعی کنید صبح زود برای خرید بلیط به یکی از دکه‌های اطراف کلیسا مراجعه کنید تا در صفوف طولانی خرید بلیط نمانید.

چگونه به میلان سفر کنیم؟

برای بازدید از کلیسای جامع میلان و سفر به میلان نیاز به ویزای شینگن خواهید داشت. جهت اطلاعات بیشتر درباره اینکه چطور می‌توانید به این شهر سفر کنید و چه مدارکی برای اخذ ویزای شینگن ایتالیا نیاز دارید با ما در ساحل شنی تماس بگیرید تا شما را در زمینه گرفتن وقت سفارت ایتالیا، ترجمه مدارک و اخذ ویزای شینگن ایتالیا راهنمایی و همراهی کنیم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + دو =