کاخ شونبرون وین

شهر وین، پایتخت زیبا و تماشایی اتریش، جاذبه‌های گردشگری متنوعی دارد. اما در میان تمامی جاذبه‌های زیبا و تماشایی وین یک جاذبه بیشتر می‌درخشد، کاخی که با وسعت زیادش و باغ‌های خاص و منحصر به فردش، در قلب شهر وین منظره‌ای خارق‌العاده ایجاد کرده است. فقط با فاصله چند کیلومتری غرب مرکز شهر وین، به کاخ شونبرون وین می‌رسید، کاخی که قدمت آن به قرن ۱۸ باز می‌گردد و نام آن را می‌توانید در میان زیباترین کاخ‌های جهان ببینید. کاخ شونبرون یک کاخ پرزرق و برق و مجلل است که با فضای باز اطرافش که پر از درخت و گل‌های رنگارنگ است، شهرتی استثنایی در کشور اتریش دارد. با ما در ساحل شنی همراه باشید تا با این کاخ سلطنتی زیبا و شگفت انگیز بیشتر آشنا شوید.

درباره کاخ شونبرون وین چه می‌دانید؟

تاریخچه کاخ شونبرون وین

با اینکه پیش‌تر اشاره کردیم این کاخ در قرن ۱۸ ساخته شده، قدمت اصلی آن به سال ۱۵۶۹ باز می‌گردد. زمانیکه کاخ به شکل امروزی خود تبدیل نشده بود و فقط یک کاخ کوچک برای اقامت تابستانی امپراطور ماکسیمیلیان دوم بود. پس از شکست ترک‌ها در سال ۱۶۸۳، امپراطور وقت اتریش که لئوپولد اول نام داشت تصمیم می‌گیرد یک کاخ سلطنتی در جای این کاخ که در آن زمان کاخ کلاتربرگ (Palace of Klatterburg) نام داشت بسازد. ایده اولیه او این بود که کاخ سلطنتی که ساخته می‌شود یادآور کاخ ورسای فرانسه باشد.

کاخ شونبرون وین

کاخ شونبرون وین به قدری بزرگ و وسیع است که در اولین دیدار محو عظمت آن خواهید شد.

بنابراین کاخ جدید به سبک باروک با ۱۴۴۱ اتاق و آپارتمان بین سال‌های ۱۶۹۶ تا ۱۷۳۰ ساخته شد و نام کاخ شونبرون به روی آن گذاشته شد. اولین فرمانروایی که در این کاخ سکونت کرد ماریا ترزا بود، او اولین حاکم زن در خاندان هابسبورگ اتریش بود. بعدها بین سال ۱۸۱۶ و ۱۸۱۹، تغییرات نهایی و جزییات کار به روی کاخ انجام شد. هرچند کاخ شونبرون وین در جنگ جهانی دوم آسیب زیادی دید که همین موجب شد یکبار در سال ۱۹۵۲ بازسازی شود. با اینحال اغلب افراد در معرفی این کاخ قدمت آن را به قرن ۱۸، یا زمان ساخت کاخ جدید مرتبط می‌کنند.

آپارتمان‌های سلطنتی

وقتی به کاخ شونبرون وین نگاه می‌کنید و با تصور اینکه این کاخ ۱۴۴۱ اتاق دارد احتمالا کمی گیج شوید که باید از کجا بازدید کاخ را شروع کنید. اما لازم است بدانید فقط ۴۰ اتاق از ۱۴۴۱ اتاق به روی عموم مردم باز است و می‌توانند از آن بازدید کنند. اما همین تعداد هم احتمالا برای شکوه و عظمت کاخ را به بازدیدکنندگان نشان دهد کافی باشد. و همین ۴۰ اتاق هم فقط با تورهای از پیش رزرو شده قابل بازدید هستند.

فضای داخلی کاخ شونبرون وین

فضای داخلی کاخ شونبرون حتی از نمای خارجی آن نیز باشکوه‌تر و با عظمت‌تر است، باید ساعتها وقت بگذارید تا با دقت از تماشای آن لذت ببرید.

اما این اتاق‎‌ها چه هستند و به چه کسانی تعلق داشتند؟ اگر تصمیم داشته باشید به بازدید کاخ شونبرون وین بروید باید بدانید اتاق‌هایی که برای بازدید آماده هستند در غرب کاخ واقع شده اند و شامل آپارتمان‌های امپراطور فرانز جوزف و همسرش الیزابت می‌شد. این اتاق‌ها با تمامی وسایلی که آخرین بار در آن‌ها چیده شده است آماده بازدید هستند که این وسایل شامل مبلمان و تمامی وسایل خانگی لوکس و تماشایی است که به قرن ۱۹ باز می‌گردند. یکی از معروف‌ترین این اتاق‌ها، اتاق گردو (Walnut Room) نام دارد، اتاقی که در سال ۱۷۶۶ سراسر از چوب گردو ساخته شده و همین چوبکاری‌ها نیز شامل حکاکی‌ها و تزیینات زیبا که گاها از طلا پوشیده شده‌اند می‌شود.

اتاق خواب فرانز جوزف و سالن الیزابت نیز از جمله دیگر اتاق‌هایی هستند که باید از آن‌ها بازدید شود. اولی شامل یک تخت سربازی ساده می‌شود، جایی که امپراطور جوزف در ۲۱ نوامبر ۱۹۱۶، در ۶۸ سالگی، به روی آن از دنیا رفته است. اتاق زرد با ساعت مرمری سفیدی که داخل آن قرار گرفته یکی دیگر از اتاق‌های محبوب کاخ است. این ساعت مرمری توسط ناپلئون سوم به فرانز جوزف هدیه شده است.

باغ‌ها و پارک شونبرون وین

نمی‌توان به بازدید از کاخ شونبرون وین رفت و در باغ اطراف آن گم نشد. این باغ‌ها به قدری زیبا هستند که حتی ممکن است تلاش کاخ به این عظمت را برای درخشش از بین ببرند! این باغ‌ها و فضای طبیعی زیبای اطراف کاخ نیز در قرن ۱۸ به کاخ اضافه شده‌اند و از سال ۱۹۹۶ نیز در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته‌اند. این پارک و باغ‌های زیبا مکانی آرام و مناسب برای قدم زدن و لذت بردن از طبیعت هستند. یکی از مشخصه‌های این باغ وجود یک فواره به نام فواره نپتون است که دور تا دور آن با مجسمه‌هایی از افسانه‌های یونان باستان دکور شده‌است و بعضا داستانی برای بازگو کردن دارد.

باغ کاخ شونبرون وین

فضای سرسبز و باغ‌های اطراف کاخ شونبرون بسیار زیبا و با نظم خاصی طراحی شده‌اند، هرچند ایده اصلی این بوده که شبیه به کاخ ورسای فرانسه باشند.

پس از کمی قدم زدن در این باغ به خانه پالم (Palm House) می‌رسید که در سال ۱۸۸۳ ساخته شده و در آن زمان بزرگترین گلخانه در اروپا بود که شامل سه بخش مختلف می‌شد و در آن صدها گونه مختلف گیاه و همچنین پروانه‌های رنگارنگ نگهداری می‌شد.

گلخانه باغ شونبرون

در گلخانه باغ شونبرون انواع گیاهان و گل‌های مختلف را خواهید دید.

گلوریت و سالن تئاتر

گلوریت (Gloriette) بالای تپه‌ای در نزدیکی کاخ واقع شده که چشم اندازی زیبا از شهر وین از فراز آن نمایان است. این بنا در سال ۱۷۷۵ ساخته شده و یک بنای ساده است که نماد پیروزی اتریشی‌ها بر پروسیان‌ها در نبرد کولین (Battle of Kolin) در سال ۱۷۵۷ است. این بنا دارای چند طاق متعدد است که به آن‌ها طاق پیروزی می‌گویند و در بالای این ساختار مجسمه‌ای از یک عقاب بزرگ قرار گرفته که نماد قدرت است. قرار گرفتن ساختار گلوریت روبروی یک حوضچه بزرگ آب موجب می‌شود انعکاس تصویر آن در آب بسیار زیبا و جذاب باشد.

گلوریت کاخ شونبرون وین

گلوریت نماد پیروزی یک نبرد مهم در شهر وین است که بسیار باشکوه و زیبا طراحی شده است.

در محوطه کاخ می‌توانید به سالن تئاتر کاخ شونبرون وین بروید، تنها سالن تئاتر باروک باقی مانده در شهر وین که در سال ۱۷۴۷ ساخته شده است. در سال ۱۷۶۷ تغییراتی در این ساختار اعمال شده است بنابراین آنچه امروزه می‌بینید کمی با ساختار اولیه متفاوت است. هایدن و موتزارت از جمله افراد مشهوری بودند که در این سالن موسیقی زنده خصوصی و گاهی عمومی اجرا کرده‌اند.

سالن تئاتر شونبرون

سالن تئاتر کاخ شونبرون میزبان هنرمندان مشهوری همانند موتزارت بوده است.

باغ وحش شونبرون

کاخ شونبرون وین به قدری بزرگ است که در آن یک باغ وحش نیز وجود دارد که در سال ۱۷۵۲ توسط فرانسیس اول که در آن زمان فرمانروای شهر بود ساخته شده است. همین موجب شده این باغ وحش قدیمی‌ترین باغ وحش‌ جهان لقب بگیرد که در آن بیش از ۷۵۰ حیوان مختلف از جمله پاندا، اورانگوتان، ببر سیبری، فیل آفریقایی، چیتا، کوالا، پنگوئن و گرگ‌های قطبی زندگی می‌کنند.

باغ وحش شونبرون

باغ وحش شونبرون قدیمی‌ترین باغ وحش جهان است.

موزه کودکان

شاید تا به اینجا فکر کنید بازدید از کاخ شونبرون وین مخصوص بزرگسالان است اما با وجود باغ وحش شونبرون و موزه کودکان متوجه می‌شوید بازدید از این کاخ برای هر سنی پیشنهاد می‌شود. موزه کودکان در طبقه اول کاخ در محوطه غربی آن واقع شده است که در آن نمایشگاهی جذاب از زندگی خانواده سلطنتی در کاخ به نمایش گذاشته می‌شود تا کودکان (بخصوص کودکان اتریشی) با تاریخچه کاخ و زندگی در آن بیشتر آشنا شوند. علاوه بر اینها، نمونه‌هایی از لباس‌های سلطنتی دوره‌های مختلف، عروسک‌هایی که نماد خاندان سلطنتی هستند و بسیاری موارد دیگر برای کودکان در این موزه وجود دارد.

چطور به کاخ شونبرون وین برویم؟

کاخ شونبرون وین فاصله کمی از مرکز شهر وین دارد، اگر در مرکز شهر هستید با ۴۰ دقیقه پیاده روی به راحتی به این کاخ می‌رسید. اگر بخواهید از ترم استفاده کنید از هر کجای شهر که هستید ترم خط ۱۰ و یا ۵۸ را سوار شوید. ایستگاه ترم دقیقا روبروی کاخ شونبرون است. اگر از مترو استفاده می‌کنید کافیست خط U4 سوار شوید و در نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به کاخ شونبرون وین پیاده شوید. در نزدیکی کاخ یک پارکینگ عمومی نیز وجود دارد بنابراین اگر از ماشین کرایه‌ای استفاده می‌کنید می‌توانید در پارکینگ بگذارید و با چند قدم پیاده روی به کاخ برسید.

بازدید از کاخ شونبرون وین

بازدید از کاخ شونبرون از جمله کارهایی است که در سفرتان به وین حتما باید انجام دهید.

سخن پایانی

کاخ شونبرون وین یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در کل کشور اتریش است، بنابراین اگر قصد سفر به اتریش را دارید حتما بازدید از این کاخ را در برنامه خود قرار دهید و حتما زمان کافی برای گشتن کل آن برنامه ریزی کنید. اگر هنوز نمی‌دانید برای ورود به اتریش به چه نوع ویزا و مدارکی نیاز دارید با ما در ساحل شنی تماس بگیرید تا اطلاعات کامل و دقیقی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شینگن و نحوه سفر به اتریش در اختیارتان قرار دهیم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =