هر آنچه باید درباره «چینکو تره» یا «پنج سرزمین» ایتالیا بدانید

ایتالیا پر از جاذبه‌های دیدنی است. از ونیز که روی آب قرار گرفته تا رم که شهری تاریخی و دیدنی است، تقریبا هر شهر ایتالیا جاذبه‌ای مشهور و تماشایی برای ارائه دارد. در میان مقاصد دیدنی کشور ایتالیا نام پنج روستا به چشم می‌خورد که آن‌ها را با نام «پنج سرزمین» یا به ایتالیایی «Cinque Terre» می‌خوانند. محبوبیت این پنج روستا به دلیل مناظر زیبا و موقعیت مکانیشان است. هرچند اغلب شبیه به یکدیگر هستند اما هر یک جذابیت خاص خودشان را دارند. با ساحل شنی همراه باشید تا با «پنج سرزمین» ایتالیا بیشتر آشنا شوید.

درباره «پنج سرزمین»

همانطور که گفته شد پنج سرزمین به پنج روستا یا شهرک گفته می‌شود که در سواحل شرقی ایتالیا و منطقه لیگوریا (Liguria)، در بالای توسکانی قرار گرفته است. این پنج شهرک در میان یک پارک ملی واقع شده‌اند و به دلیل ساختار پلکانی و خانه‌های رنگارنگی که دارند مشهور هستند. این منطقه به طور کل ۴۰۰۰ ساکن دارد اما سالانه بیش از ۲.۴ میلیون گردشگر را به سمت خود می‌کشاند.

به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارند، چینکو تره یکی از مقاصد پرطرفدار سفر یکروزه از فلورانس است. علاوه بر اینها، این شهرک‌ها بین علاقه مندان به پیاده روی و کوهنوردی بسیار محبوب است. اما جالب است بدانید اگرچه نام این منطقه را «پنج سرزمین» می‌خوانند اما اغلب گردشگران فرصت دیدن یک منطقه را در هر سفر یکروزه خود خواهند داشت. بنابراین بهتر است با هر یک از این پنج سرزمین به طور جداگانه نیز آشنا شوید.

پنج سرزمین ایتالیا

برخی از روستاهای این منطقه به قدری شبیه به هم هستن که تشخیص آن‌ها دشوار می‌شود.

پنج سرزمین ایتالیا کدامند؟

این پنج روستای دیدنی به ترتیب از شمال تا جنوب شامل مناطق زیر می‌شوند:

  1. مونتروسو آل مار (Monterosso al Mare)

مونتروسو در مرکز یک خلیج طبیعی کوچک قرار گرفته است. این شهرک در غربی‌ترین نقطه‌ای که آن را «پنج سرزمین» می‌نامند قرار گرفته است. موتروسو در سال ۱۹۴۸ از مسیری که به پنج سرزمین ختم می‌شد جدا شد چرا که مقام‌های ایتالیایی معتقد بودند این شهرک برای اینکه بخشی از یک منطقه دیگر باشد خیلی بزرگ است. اما در سال ۱۹۴۹ مجدد به آن اضافه شد. مونتروسو بیشتر به خاطر درختان لیمویی که دور تا دور آن را احاطه کرده‌اند شهرت دارد. علاوه بر این‌ها زیتون و انگور نیز از محصولات مشهور این منطقه هستند. موتروسو ساحل بسیار آرام و زیبایی دارد که در فصول گرم سال پر از گردشگر می‌شود.

مونتروسو پنج سرزمین ایتالیا

مونتروسو یکی از روستاهای منطقه پنج سرزمین ایتالیا است که همانند سایر روستاها و شهرک‌های این منطقه خانه‌های رنگارنگش شهرت بالایی دارند.

  1. ورناتزا (Vernazza)

ورناتزا در شمال غربی ایتالیا واقع شده است که یکی از مشهورترین روستاهای ماهیگیری در ایتالیا به شمار می‌رود. این منطقه تنها بندر طبیعی در چینکو تره را دارد و به همین دلیل نیز بسیار مشهور است. در کنار بندر طبیعی، خانه‌های رنگی و نحوه قرار گرفتنشان کنار هم از دیدنی‌های این شهر کوچک به شمار می‌رود. ورناتزا در حقیقت یک شهر دیوارکشی شده بود که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد. به دلیل بندری که در این شهر است، آن را یک منطقه محبوب برای قایق رانی و کشتیرانی در گذشته می‌شناسند. در ورناتزا جاذبه‌های گردشگری و اغلب تاریخی مختلفی وجود دارد که قدمت بسیاری از آن‌ها به حداقل هزار سال پیش باز می‌گردد.

ورناتزا ایتالیا

ورناتزا یکی از خوش منظره‌ترین روستاهای پنج سرزمین ایتالیا است.

  1. کورنیگلیا (Corniglia)

قدمت روستای کورنیگلیا به عصر رومیان باز می‌گردد. در آن زمان خاندانی با نام کورنیگلیا در این منطقه زندگی می‌کرد و به همین دلیل نام این خاندان روی آن باقی ماند. امروزه کورنیگلیا ۱۰۰ متر از سطح آب بالاتر قرار گرفته و دور تا دور آن را تاکستان‌ها احاطه کرده‌اند که آب و هوای مطبوع و خوشایندی را برای روستا بهمراه دارند. جمعیت کورنیگلیا فقط ۱۵۰ نفر تعیین شده است که خبر از خلوت بودن این منطقه می‌دهد. گفته می‌شود یک قلعه قدیمی نیز در این روستا وجود داشته که تا به امروز نابود شده و اثری از آن باقی نمانده. اما همین موضوع قدمت دیرینه منطقه را نشان می‌دهد.

کورنیگلیا پنج سرزمین ایتالیا

کورنیگلیا یکی از مرتفع‌ترین روستاهای پنج سرزمین ایتالیا است که خانه‌های رنگارنگ آن در بالای تپه و اغلب رو به جاده قرار گرفته‌اند.

  1. مانارولا (Manarola)

مانارولا را قدیمی‌ترین روستا در پنج سرزمین می‌شناسند که قدمت آن به سال ۱۳۳۸ باز می‌گردد. علاوه بر این، ماناروا دومین شهر کوچک در چینکو تره است که جمعیت آن ۳۵۳ نفر برآورد شده است. اما در عین حال، مانارولا یکی از پرترددترین مقاصد در این منطقه است که مناظر آن بسیار زیبا و چشم نواز هستند. مانارولا یکی از روستاهایی است که ماهیگیری در آن شهرت دارد. بنابراین غذاهای دریایی منطقه از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های این منطقه وجود یک مسیر پیاده روی بین مانارولا و ریوماگیوره است که به آن «مسیر عشق» گفته می‌شود. این مسیر یکی از پرترددترین مسیرهای بین دو روستا است که اغلب گردشگرانی که به پیاده روی علاقه مند هستند آن را طی می‌کنند.

مانارولا ایتالیا

مانارولا یکی از خوش منظره‌ترین روستاهای چینکو تره ایتالیا است که بیشترین عکس از آن گرفته شده است.

  1. ریوماگیوره (Riomaggiore)

ریوماگیوره در یک دره کوچک در منطقه لیگوریا ایتالیا قرار گرفته است. اگر از لا اسپتزیا به سمت پنج سرزمین حرکت کنید، این روستا اولین جاییست که در مسیر می‌بینید. قدمت این روستا به قرن ۱۳ باز می‌گردد و به دلیل تاکستان‌های قدیمی که دارد بسیار مشهور است. این روستا جنوبی‌ترین منطقه در چینکو تره است در عین حال یکی از زیباترین و محبوب‌ترین‌ها  است که نسبت به سایر نقاط گردشگران بیشتری را به سمت خود می‌کشاند. ریوماگیوره با خانه‌های رنگی و سواحل سنگی که دارد در بین گردشگران بسیار محبوب  پرطرفدار است.

ریوماگیوره پنج سرزمین

اگرچه ریوماگیوره یکی از کوچک‌ترین روستاهای چینکو تره ایتالیا است اما یکی از پربازدیدترین‌ها نیز به شمار می‌رود.

چطور به «Cinque Terre» برویم؟

پیش از اینکه تصمیم بگیرید چطور به منطقه ملقب به پنج سرزمین بروید باید بدانید هر پنج روستا توسط مسیری به یکدیگر متصل هستند. اما باید ابتدا به یکی از این روستاها برسید که رسیدن شما بستگی به این دارد که از کدام مقصد به سمت Cinque Terre حرکت می‌کنید.

از طریق هواپیما

اگر تصمیم دارید راه هوایی را برای رسیدن به پنج سرزمین انتخاب کنید، نزدیک‌ترین فرودگاه به این منطقه فرودگاه بین الملی پیسا (Pisa International Airport) است. از بسیاری از شهرهای اروپایی به این فرودگاه روزانه پروازهایی انجام می‌گیرد، بنابراین فرقی نمی‌کند در کدام کشور باشید، از این طریق می‌توانید به پنج سرزمین ایتالیا نزدیک شوید. از فرودگاه می‌توانید با قطار به سمت پنج سرزمین حرکت کنید.

از طریق قطار

وقتی در ایتالیا هستید، سفر با قطار بهترین انتخاب شما خواهد بود. بخصوص اگر قصد سفر به چینکو تره یا پنج سرزمین را داشته باشید. در هر شهری که هستید باید سوار قطارهای Cinque Terre Express شوید که بین ایستگاه‌های La Spezia Centrale و Levanto حرکت می‌کند. بنابراین باید بررسی کنید کدام ایستگاه قطار در نزدیکی شما در این مسیر قرار می‌گیرد. این قطار در نزدیکی هر پنج روستا ایستگاه دارد و می‌توانید انتخاب کنید که کدامیک را زودتر ببینید.

از طریق قایق

در طول تابستان (بین ماه‌های مارچ تا اکتبر)، روزانه قایق‌ها از مناطقی نظیر La Spezia، Lerici، Levanto و Portovenere به Cinque Terre می‌آیند. اما باید در نظر داشته باشید که انتخاب قایق سواری به سمت این منطقه شامل شرایط آب و هوا نیز می‌شود و ممکن است تحت شرایط بد آب و هوا از مقصدتان دور بمانید.

از طریق ماشین شخصی

هرچند شاید گرانترین روش برای رسیدن به پنج سرزمین کرایه کردن ماشین نباشد اما پیدا کردن مسیر می‌تواند کمی دشوار باشد. اما در عین حال بسیاری از گردشگران برای اینکه فرصت بازدید از بیش از یک روستا را داشته باشند کرایه کردن ماشین را ترجیح می‌دهند تا سرعت رسیدن به مقصدشان بالاتر برود.

چند نکته که باید درباره منطقه «پنج سرزمین» در ایتالیا بدانید

  • این منطقه بسیار شلوغ و پرتردد است، بخصوص در تابستان باید انتظار جمعیت زیادی را در این منطقه دشته باشید. بنابراین اگر نمی‌خواهید لذت سفرتان با وجود جمعیت فراوان از بین برود، شاید بهتر باشد پیش از تابستان و در فصل بهار به این منطقه سفر کنید.
  • انتظار پیاده روی زیاد را داشته باشید. اگرچه تردد بین روستاها با اتوبوس ممکن است اما در هر حال برای تماشای دیدنی‌های این منطقه باید پیاده روی کنید. پس کفش و لباس مناسب به تن کنید تا بتوانید نهایت لذت را از سفرتان به این منطقه ببرید.
  • ممکن است در این مسیر تلفن همراهتان آنتن ندهد یا دسترسی به اینترنت نداشته باشید. در هر حال این پنج روستا را برای دور شدن از هیاهوی شهرهای بزرگ انتخاب می‌کنند عجیب نیست اگر در همه نقاط آن به اینترنت و دنیای خارج نداشته باشید.
  • شما نمی‌توانید با ماشین به داخل هر یک از این روستاها بروید. بنابراین اگر گزینه ماشین شخصی را انتخاب کرده‌اید باید کمی دورتر از هر یک از این مناطق ماشین را پارک کنید و در نهایت پای پیاده وارد منطقه شوید.
  • این منطقه یکی از مناطقیست که گردشگران در سفر یکروزه از میلان انتخاب می‌کنند. با قطار می‌توانید از میلان به پنج سرزمین برسید.
پنج سرزمین ثبت شده در یونسکو

این پنج روستا در کنار هم با نام Cinque Terre در یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

سخن پایانی

همانطور که دیدید، پنج سرزمین ایتالیا که بسیار مشهور و پرطرفدار هستند شامل پنج روستای جداگانه می‌شوند که در یک مسیر کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و هر یک زیبایی خاص خودشان را دارند. رسیدن به این مناطق دشوار نیست چرا که یک خط راه آهن اختصاصی دارد بنابراین با کمی تحقیق در شهری که هستید به این مسیر برسید و به راحتی به چینکو تره بروید. برای رسیدن به ایتالیا و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن با ما در ساحل شنی تماس بگیرید تا در زمینه گرفتن وقت سفارت ایتالیا و اخذ ویزای ایتالیا شما را راهنمایی و همراهی کنیم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =