شهر ونیز، شهر روی آب

ایتالیا شهرهای گردشگری بسیاری دارد که هر یک از آن‌ها با مشخصه‌ای خاص شناخته شده هستند. رم را با کلوسئوم می‌شناسند و فلورانس را با کلیسای مشهور شهر و گنبد نارنجیش، پیزا شهر برج کج پیزاست و میلان شهر مد و فشن. به هر قسمت از کشور ایتالیا سفر کنید جاذبه‌ای برای دیدن پیدا می‌کنید. در میان شهرهای محبوب ایتالیا در میان گردشگران، نام یک شهر متفاوت و رویایی به چشم می‌خورد. ونیز، شهر روی آب. بدون شک سفر به ونیز تجربه‌ای متفاوت و فراموش نشدنی برای اغلب گردشگران خواهد بود. درباره ونیز چه می‌دانید؟ با ما در ساحل شنی همراه باشید تا اطلاعات کاملی درباره ونیز بدست بیاورید.

ونیز چگونه شکل گرفت؟

شاید یکی از سوالاتی که درباره ونیز به ذهن کسی برسد این باشد که این شهر روی آب چطور شکل گرفته است؟ از چه زمانی مردم تصمیم گرفتی در سرزمینی که روی آب است زندگی کنند؟ ابتدا به ساختار شهر ونیز اشاره می‌کنیم تا کمی بیشتر با این شهر آشنا شوید.

ونیز در اصل از ۱۱۸ جزیره تشکیل شده که در میان خلیج ونیزی و ابتدای دریای آدریاتیک قرار گرفته‌اند. هر یک از این جزیره‌ها با یک کانال آب از هم جدا شده و با پل‌های مختلفی به هم متصل می‌شوند. در ونیز ۱۵۰ کانال و ۴۰۰ پل وجود دارد. کانال اصلی و مهم‌ترین کانال شهر ونیز، گرند کانال (Canal Grande) نام دارد که شبیه به حرف S برعکس است و دقیقا از وسط ونیز می‌گذرد. سه پل از روی این کانال عبور کرده است که هر یک از آن‌ها به خاطر جایگاه و چشم اندازی که دارند در بین گردشگران بسیار محبوب و پرتردد هستند. این پل‌ها، Ponte di Rialto، Ponte dell’Accademia و Ponte degli Scalzi نام دارند.

شهر ونیز، شهر روی آب

Ponte degli Scalzi, Venezia

Ponte gallerie accademia

Ponte gallerie accademia

ونیز از ابتدا به دلیل موقعیت جغرافیایی که داشت سرزمینی مسطح و گِل آلود بود. اما چرا مردم تصمیم گرفتند در چنین جایی خانه بسازند؟ دلیلش مشخص است، ترس و فرار از مهاجمانی که در قرن ۵ به ایتالیا حمله کردند و به قتل می‌پرداختند. همین شد که بسیاری از مردم از شهرهای اطراف فرار کرده و به این منطقه آمدند تا به زندگی با ماهیگیری ادامه دهند. بنابراین اولین ساکنین شهر ونیز مهاجرانی بودند که تحت هجوم دشمنانشان قرار گرفته بودند. آن‌ها تصمیم گرفتند تا یک شهر جدید و پیشرفته بسازند و همین شد که در ۲۵ مارچ سال ۴۲۱، شهر ونیز متولد شد.

گرند کانال ونیز

گرند کانال ونیز

صدها کانالی که امروزه در ونیز دیده می‌شود توسط همین ساکنین اولیه شهر ونیز ساخته شده‌اند. چرا که آن‌ها نیاز داشتند مسیری برای تردد و تقویت محیط شکننده این منطقه ایجاد کنند تا بتوانند ساختمان‌های مستحکم‌تری بسازند. بسیاری از ساختمان‌های ونیز با فونداسیونی از چوب ساخته شده است چرا که چوب زیر آب پوسیده نمی‌شود و مردمان اولیه شهر نیز به دنبال یک فونداسیونی بودند که بتواند در برابر آب مقاوم باشد. امروزه هنوز ساختمان‌هایی وجود دارند که بیش از ۱۰۰۰ سال است که با انبوهی از چوب ساخته شده‌اند.

مشکلات زیست محیطی ونیز – آیا ونیز در حال غرق شدن است؟

آب ونیز همیشه در همین سطح قرار نداشته و به مرور زمان بالا آمده است. این بالا آمدن آب همچنان ادامه دارد و مشکلات دیگری نیز گریبانگیر این شهر روی آب در ایتالیا است. اگرچه بحث زیر آب رفتن ونیز در صد سال آینده وجود دارد اما ونیز از لحظه‌ای که ساخته شد در حال غرق شدن بوده است. در طی صد سال گذشته این شهر چیزی حدود ۱۵ سانتی متر زیر آب رفته است. گرمایش جهانی زمین نیز موجب افزایش سرعت این مشکل شده است چرا که این گرما موجب می‌شود آب دریای آدریاتیک نیز بالا‌تر آمده و سواحل اطرافش را در بربگیرد که ونیز نیز جزئی از آن خواهد بود. گفته می‌شود اگر بالا آمدن آب ونیز ادامه پیدا کند تا سال ۲۱۰۰ ونیز به زیر آب خواهد رفت.

اما این تنها مشکل شهر ونیز نیست:

 • آب شوری که از دریا به کانال‌ها وارد می‌شود به مرور زمان موجب تحلیل و آسیب دیدن دیوارهای آجری ساختمان‌ها می‌شود و نیازمند مراقبت و نگهداری مداوم است.
 • قایق‌هایی که در این کانال تردد می‌کنند موج غیرطبیعی ایجاد می‌کنند که با برخورد مداوم با دیوارها موجب آسیب دیدن آن‌ها می‌شود.
 • به مرور زمان که آب بالاتر می‌آید، ساختمان‌ها نیز زیر آب می‌روند. ساختار اولیه ساختمان‌ها طوری نبوده که بدنه آن‌ها را در برابر آب مقاوم کند و فقط پایه ساختمان‌ها با توجه به شرایطی که در ونیز برقرار بود در برابر آب مقاوم ساخته شدند. این مساله می‌توواند به مرور زمان به فروریزی ساختمان‌ها منجر شود که باز هم نیاز به مراقبت از سازه‌های شهر را بالاتر می‌برد.
 • اما همه چیز به شرایط آب و هوایی منطقه ختم نمی‌شود بلکه ونیز بخاطر گردشگران بسیاری که دارد نیز در خطر است. ونیز یکی از پربازدیدترین شهرهای ایتالیا است. که البته همه از زیبایی وصف نشدنی این شهر شنیده‌اند و بدون شک دوست دارند تا پیش از اینکه این شهر زیر آب برود به ونیز سفر کنند.
 • تردد بیش از حد گردشگران نیز آسیب‌هایی به سازه‌های قدیمی شهر وارد کرده است. بخصوص پل‌هایی که با وجود بازسازی و مرمت‌های انجام شده باز هم پل‌های بسیار قدیمی در این شهر هستند گاهی مملو از گردشگر می‌شوند. معلوم نیست این پل‌ها تا چه زمانی بتوانند این حجم از گردشگر را یکجا تحمل کنند. به همین دلیل در برخی از مواقع سال که میزان سفر به ونیز زیاد می‌شود محدودیت‌هایی برای اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها ایجاد می‌شود تا از تردد بیش از حد گردشگر در منطقه جلوگیری شود.

معرفی چند جاذبه گردشگری ونیز

تا به اینجا ونیز را با کانال‌های آب آن شناختیم و از مشکلات و احتمالاتی که برایش ممکن است پیش بیاید صحبت کردیم. اما بد نیست با برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهر نیز آشنا شوید تا بدانید در ونیز باید به کجاها سر بزنید:

 1. کلیسای سن مارک ( Mark’s Basilica)

کلیسای قدیمی شهر ونیز با نام سن مارک در سال ۱۰۹۲ ساخته شده و یکی از مهم‌ترین سازه‌های مذهبی در شمال ایتالیا به شمار می‌رود. این کلیسا در میدان پیاتزا سن مارکو قرار گرفته است و به راحتی از طریق گرند کانال قابل دسترسی خواهد بود.

سن مارکس باسیلیکا ونیز

کلیسای سن مارکس یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر ونیز است.

 1. میدان سن مارک (Mark Square)

این میدان در سوی دیگر جزیره سن جورجیو ماگیوره قرار گرفته است و مشهورترین میدان شهر ونیز است. اطراف این میدان ساختمان‌های قدیمی و با معماری متنوعی دیده می‌شود که قدم زدن در میدان را لذتبخش می‌سازند.

میدان سن مارک ونیز

میدان سن مارک پر از ساختمان‌های قدیمی و تماشایی است که ارزش گذراندن وقت را دارد.

 1. پل Ponte di Rialto

یکی از سه پل معروفی که بروی گرند کانال قرار گرفته‌اند پل Ponte di Rialto است که بدون شک مشهورترین و خوش منظره‌ترین پل شهر است. این پل دو منطقه سن مارکو و سن پولو را به هم متصل می‌کند. Ponte di Rialto بیش از صد سال است که در اینجا ساخته شده و در اصل یک پل چوبی بوده است که یکبار در سال ۱۵۲۴ ریخته است و در بازسازی انجام شده پل از نوع سنگی ساخته شد تا مقاومت بالاتری داشته باشد.

پل دی ریالتو

پل دی ریالتو یکی از سه پل مشهور و پرتردد شهر ونیز است که به روی گرند کانال ساخته شده است.

 1. کاخ دوگس (Doges Palace)

کاخ دوگس در میدان سن مارک قرار گرفته است و از روی کانال گرند به خوبی دیده می‌شود. این کاخ یکی از شناخته شده‌ترین جاذبه‌های شهر ونیز است که نمایی بسیار زیبا و چشم اندازی بی‌نظیر دارد.

کاخ دوگس ونیز

کاخ دوگس و گنبد زیبایی که دارد یکی از نمادهای شهر ونیز به شمار می‌رود.

 1. پل حسرت (Bridge of Sigh)

این پل نیز یکی از محبوب‌ترین پل‌های شهر ونیز است که داستان خاصی برای گفتن دارد. این پل کوچک یکی از پربازدیدترین پل‌های ونیز است که منطقه Prigiono Nuove را به کاخ دوگس متصل می‌کند. گفته می‌شود در گذشته جنایتکاران و زندانیان را از روی این پل رد کرده و به کاخ می‌بردند تا زندانی یا اعدام شوند. به همین دلیل آن‌ها هنگام عبور از روی این پل برای آخرین بار ونیز را می‌دیدند و آه می‌کشیدند. همین مساله موجب شده تا نام پل آه به روی این پل گذاشته شود.

پل حسرت

اگر پل‌های قدیمی گرند کانال پرتردد و شلوغ هستند، پل حسرت معمولا خالی از جمعیت است ما از جمله جاهایی است که عکس زیادی از آن گرفته می‌شود.

 1. برج کامپانیل (campanile)

کامپانیل بلندترین سازه در شهر ونیز است که به شکل یک ستون ساخته شده و ارتقا آن ۹۸.۶ متر است. برجی که امروزه در ونیز دیده می‌شود بازسازی شده است و برج اصلی که در قرن ۹ ساخته شده بود در سال ۱۹۰۲ خراب شده است.

برج کامپونیل ونیز

برج بلند شهر ونیز به خوبی در میان سایر ساختمان‌ها قد بر افراشته و از هر نمایی قابل رویت است.

 1. کلیسای سانتا ماریا دلا سالوت (Basilica di Santa Maria della Salute)

این کلیسا دومین کلیسای شناخته شده و محبوب در ونیز است که در سمت دیگر کانال گرند و روبروی کلیسای سن مارک قرار گرفته است. این کلیسا در سال ۱۶۷۸ به سبک باروک ساخته شده و ساختار چند ضلعی آن نمایی زیبا و چشم نواز ایجاد کرده است.

کلیسای سانتا ماریا ونیز

کلیسای سانتا ماریا یکی دیگر از بناهای قدیمی و خوش چهره شهر ونیز است که بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

 1. سن جورجیو ماگیوره (San Giorgio Maggiore)

سن جورجیو ماگیوره یک بخش کوچک‌تر از ونیز است که توسط کانال‌های اصلی به شهر ونیز متصل نمی‌شود. این جزیره با فاصله کمی از گرند کانال قرار گرفته است و راه دسترسی به آن تاکسی‌های آبی است. سن جورجیو ماگیوره یک جزیره آرام و دلنشین است که می‌توانید یک روز خود را در آن سپری کنید.

سن جورجیو ماگیوره ونیز

با فاصله کمی از ونیز به جزیره سن جورجیو ماگیوره می‌رسید و می‌توانید اوقاتی دلنشین و لذتبخش در آن سپری کنید.

 1. گالری هنری ونیز (Gallerie dell’Accademia)

این موزه زیبا و هنری در روبروی پل Ponte dell Accademia در گرند کانال قرار گرفته است و در آن مجموعه‌ای از آثار هنری مربوط به پیش از قرن ۱۹ در آن به نمایش گذاشته شده است. ساختمان موزه نیز به خوبی خود تماشایی است و در اواخر سال‌های ۱۷۰۰ ساخته شده است.

گالری آکادمیا ونیز

اگر به آثار هنری علاقه‌مند هستید در ونیز می‌توانید به این گالری هنری زیبا و تماشایی سر بزنید.

 1. ساحل ونیز (Venice Lido)

اگرچه اغلب گردشگران برای بازدید از کانال‌ها و پل‌های قدیمی به ونیز می‌روند اما اگر به دنبال جایی برای ریلکس کردن و دور شدن از محیط پرهیاهو و پرتردد گردشگران می‌گردید، اینجا جاییست که باید انتخاب کنید. ساحل ونیز که در جزیره‌ای جدا قرار گرفته است با یک قایق به راحتی قابل دسترسی است.

ونیز لیدو

با یک قایق سواری کوتاه به ونیز لیدو خواهید رسید و می‌توانید در کنار ساحل زیبای آن ریلکس کنید.

چطور به ونیز سفر کنیم؟

حال که اطلاعات کاملی درباره ونیز و جاذبه‌های گردشگری آن به دست آوردید نوبت به سفر به ونیز می‌رسد. برای سفر به ونیز نیاز است که ویزای شینگن ایتالیا بگیرید. برای این کار ابتدا باید از سفارت ایتالیا وقت بگیرید و در روزی که مشخص شده است با مدارک مورد نیاز جهت نوع ویزای شینگنی که اقدام کرده‌اید به سفارت رفته و سپس منتظر بمانید تا نتیجه را به شما اعلام کنند. این پروسه می‌تواند بسیار پیچیده و پردردسر باشد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه مراحل اخذ ویزای شینگن شما سریع‌تر و بی‌دردسرتر طی شود حتما با مشاورین ما در ساحل شنی تماس بگیرید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =