دانستنی‌های برج ایفل

برج ایفل یکی از شناخته شده‌ترین نمادها و جاذبه‌های گردشگری در جهان است. به جرات می‌توان گفت تقریبا همه برج ایفل را می‌شناسند حتی اگر به پاریس سفر نکرده باشید باز هم می‌دانید ایفل چه شکلی است. اما چه چیزهایی درباره این برج نمی‌دانید؟ برج ایفل هم همانند هر سازه دیگری در تاریخ، داستان‌هایی برای بازگو کردن از بدو تولد تا به امروز دارد. این بار نوبت شناخت بیشتر برج ایفل در فرانسه است. با ساحل شنی همراه باشید تا ببینید چه چیزهایی درباره ایفل نمی‌دانید.

۱۰ نکته جالب و خواندنی درباره برج ایفل

  1. چرا برج ایفل ساخته شد؟

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا از بدو ساختن برج ایفل قرار بود این برج به نماد شهر پاریس تبدیل شود؟ هدف از ساخت ایفل چه بود؟ یا چه کسی برج ایفل را ساخته است؟ برج ایفل توسط شخصی به نام گوستاو ایفل (که نامش به روی برج نهاده شد) ساخته شده است. هرچند گفته می‌شود اگرچه این برج نام ایفل را یدک می‌کشد اما در حقیقت ایفل نقش بسیار کمی در ساخت این برج داشته است و این برج توسط مهندسین شرکت او ساخته شده است. برج ایفل در ابتدا قرار بود به منظور جشن صد سالگی انقلاب فرانسه رونمایی شود.

در حقیقت ایفل فقط دروازه‌ای بود برای ورود به جشنواره‌ای که در سال ۱۸۸۹ در پاریس برگزار شد. قرار بود برج ایفل پس از ۲۰ سال خراب شود اما از آنجایی که ایفل در طراحی خود یک آنتن رادیویی و سیستم انتقال تلگراف بیسیم در بالای برج قرار داد، دولت فرانسه به این نتیجه رسید که برج ایفل یک برج کاربردی است و از نابود شدن آن جلوگیری کرد. پس از آن برج ایفل به یک نماد شناخته شده در شهر پاریس تبدیل شد.

دانستنی‌های برج ایفل

هیچکس تصور نمی‌کرد برج ایفل به سازه‌ای تبدیل شود که بیشترین عکس از زوایای مختلف از آن

  1. بیش از ۲۵۰ میلیون نفر از ایفل دیدن کرده‌اند

در سال ۲۰۱۵، برج ایفل به پرطرفدارترین سازه غیررایگان جهان تبدیل شد. تقریبا در آن سال نزدیک به ۷ میلیون نفر از ایفل دیدن کرده بودند. با تخمین‌های زده شده، از زمان رونمایی برج ایفل در سال ۱۸۸۹ تا به امروز بیش از ۲۵۰ میلیون نفر از آن بازدید کرده‌اند. همچنین تقریبا روزانه ۲۵۰۰۰ نفر به بالای برج ایفل می‌روند. بنابراین حتما هرزمانی که به ایفل مراجعه کنید با صفی طولانی مواجه خواهید شد. برای اینکه از شر این صف در امان بمانید اگر می‌توانید بلیط ورود به برج را به صورت آنلاین خریداری کنید تا زمانتان را در صف از دست ندهید.

برج ایفل فرانسه

مهم نیست چه زمانی به پاریس سفر می‌کنید، هر لحظه و هر ساعت، ایفل شلوغ‌ترین جاییست که در این شهر خواهید دید.

  1. ایفل دوبار فروخته شده است!

برج ایفل نه یک بار بلکه دوبار توسط یک کلاهبردار به فروشنده آهن قراضه فروخته شده است. فردی که این کار را انجام داده ویکتور لوستیگ نام دارد که به او لقب «مردی که برج ایفل را فروخت» داده شده است. او این ایده را در سال ۱۹۲۵ زمانیکه داشت مقاله‌ای درباره خراب شدن ایفل می‌خواند در ذهن خود پروراند. در این سال نگهداری و محافظت از ایفل کار پرهزینه و دشواری بود. بنابراین او از فرصت استفاده کرد و با چند فروشنده آهن قراصه ملاقات کرد و آن‌ها را مجاب کرد تا پیش از خراب شدن ایفل آهن‌های باقیمانده از آن را بخرند. او توانست با این کار پول هنگفتی به جیب بزند. او پس از انجام دوباره‌ای این کلاهبرداری به آمریکا فرار کرد تا در فرانسه شناسایی و دستگیر نشود.

ایفل فروخته شد

فروخته شدن ایفل یکی از اتفاقات عجیب در تاریخ احداث این برج است.

  1. برج ایفل قرار بود در بارسلون ساخته شود

در ابتدا قرار نبود ایفل در پاریس قرار بگیرد اما اسپانیایی‌ها طراحی این برج را نپسندیدند چرا که از نظرشان با سازه‌های نوآورانه و متفاوتی که در شهر بارسلون وجود داشت متفاوت بود و جور در نمی‌آمد. علاوه بر این‌ها، قرار گرفتن ایفل در بارسلون حتی هزینه‌برتر از پاریس بود.

  1. برای بالا رفتن از ایفل باید از پله‌ استفاده کنید

برای بالا رفتن از ایفل باید ۱۶۶۵ پله را تا طبقه سوم طی کنید. همچنین برای رسیدن به آسانسورها باید حداقل دو طبقه را با پله بالا بروید. پایین آمدن از پلکان برج ایفل تا طبقه اول چیزی حدود نیم ساعت طول خواهد کشید. هرچند در این مسیر با تماشای چشم انداز زیبای اطراف اصلا خسته نخواهید شد و شاید متوجه گذر زمان نیز نشوید.

  1. رنگ برج ایفل برابر با وزن ده فیل است!

اگر فیل را مبنای وزن رنگ استفاده شده در برج ایفل بدانیم باید بگوییم برای رنگ کردن برج ایفل رنگ به اندازه وزن ۱۰ فیل مورد نیاز است. همچنین لازم است این رنگ هرچند وقت یکبار تجدید شود تا از زنگ زدن و یا اکسیده شدن بدنه جلوگیری شود. تا به امروز کل بدنه این برج ۱۸ بار رنگ شده است یعنی تقریبا هر ۷ سال یکبار.

  1. راز درخشش ایفل در شب

حتما تصاویر زیبای ایفل در شب را دیده‌اید. برج ایفل در شب بسیار جذاب و چشم نواز است. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید برای این درخشش به چند لامپ احتیاج بوده است؟ چیزی که به طور رسمی اعلام شده برای روشن شدن برج ایفل تقریبا ۲۰۰۰۰ لامپ لازم است.

ایفل در شب

درخشش ایفل در شب بسیار زیبا و چشم نواز است، همین مساله جلوه خاصی به شب‌های شهر پاریس بخشیده است.

  1. در بالاترین نقطه برج یک سوییت وجود دارد

گوستاو ایفل در بالاترین نقطه برج ایفل یک آپارتمان اختصاصی داشته است که در طول ساخت برج در آنجا اقامت می‌کرده است. امروزه امکان بازدید از این خانه یا سوییت وجود دارد حتی در برخی مواقع این سوییت در بالای برج ایفل توسط افرادی رزرو می‌شود و بعنوان هتل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هر حال چه کسی بدش می‌آید بالای برج ایفل با چشم انداز زیبای شهر پاریس زندگی کند؟

  1. برج ایفل طی ۲ سال ساخته شد

ایفل برج عظیمی است که با سرعت بالایی ساخته شده است. از آنجایی که ایفل برای هدفی خاص طراحی شده بود و باید سروقت رونمایی می‌شد برای ساخت آن ۳۰۰ کارگر به کار گرفته شدند تا ۱۸۰۳۸ قطعه آهن کار شده و ۲.۵ میلیون میخ و پرچ را به هم متصل کنند که برای متصل کردن هر قطعه و میخ به یک تیم چهار نفره احتیاج بوده است که با دقت این کار را انجام دهند تا این سازه بی نقص ساخته شود. ساخت برج ایفل ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روز طول کشید.

ایفل در دو سال ساخته شد

سرعت ساخت این برج زیبا بسیار بالا بود به طوری که کسی باور نمی‌کند سازه‌ای با این عظمت در دو سال ساخته شده باشد.

  1. پاریسی‌ها از ایفل متنفر بودند

برج ایفل امروزه نماد شهر پاریس است. گردشگران از سراسر جهان برای تماشای آن به پاریس سفر می‌کنند. اما این سازه در ابتدا طرفدارانی نداشته است. در حقیقت مردم شهر پاریس از ساخته شدن این برج آهنی در شهر خوششان نیامده بود. یک نویسنده معروف فرانسوی در این باره چنین اظهار نظر کرده بود که برج ایفل یک هیولای بی مصرف است که موجب می‌شود او هر روز مجبور شود برای اینکه به این برج نگاه نکند در رستورانی در پایین برج غذا بخورد! چرا که برج ایفل تقریبا از بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده بود. هرچند امروزه تقریبا همه می‌خواهند در جایی غذا بخورند که چشم اندازی به سوی این برج «بی‌مصرفـ»! داشته باشند.

پاریس ایفل

امروزه همه دوست دارند اتاقی با یک چشم انداز زیبا به سوی ایفل داشته باشند. اما در گذشته مردم شهر پاریس ترجیح می‌دادند صبحشان را با تماشای چنین سازه بی مصرف و زشتی شروع نکنند!

چطور به پاریس سفر کنیم؟

بازدید از برج ایفل و سفر به پاریس برای بسیاری از مردم یک رویا است. در حقیقت شهر پاریس با این نماد شناخته شده است و کسی نیست که به پاریس سفر کند و در اولین قدم به برج ایفل سر نزند. همچنین بازدید از ایفل یکی از تفریحات رایگان شهر پاریس است بنابراین می‌توانید به کنار برج ایفل بروید بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنید اما برای بالا رفتن باید بلیط تهیه کنید. اما همه این‌ها زمانی رخ خواهد داد که مراحل اخذ ویزای شینگن فرانسه را به درستی طی کنید و مدارک کافی برای ارائه به سفارت فرانسه داشته باشید. شرکت ساحل شنی در این مسیر از مرحله گرفتن وقت سفارت فرانسه تا اخذ ویزای شنگن فرانسه شما را همراهی خواهد کرد. پیش از هر اقدامی با ما تماس بگیرید و اطلاعات کافی بدست بیاورید تا بهتر بتوانید این رویای خود را به حقیقت برسانید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهارده =