دانستنی‌های ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از مقاصد محبوب گردشگری در اروپا است که اغلب آن را بخاطر هنر، معماری باستانی، غذاهای خوشمزه و داستان‌های تاریخیش می‌شناسند. اغلب ما با نکات زیادی درباره ایتالیا می‎دانیم، می‌دانیم پیتزا یک غذای ایتالیاییست، اطلاعاتی درباره تاریخچه کلوسئوم رم داریم، می‌دانیم برج کج پیزا در ایتالیا قرار دارد و شهر میلان را بعنوان شهری شیک و فشن در ایتالیا به یاد می‌آوریم. اما همچنان نکاتی وجود دارد که درباره این کشور زیبا و پرآوازه نمی‌دانیم. با ما در ساحل شنی با دانستنی‌های ایتالیا و نکات جالب و خواندنی آن همراه باشید تا بیشتر با این کشور رویایی آشنا شوید.

۱۰ نکته جالب و خواندنی درباره کشور ایتالیا

 1. ایتالیا خانه قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است

از بین ۱۰ دانشگاه قدیمی جهان، ۴ دانشگاه آن در ایتالیا قرار دارد. دانشگاه بولونیا که از سال ۱۰۸۸ تا به امروز همیشه فعال بوده است قدیمی‌ترین دانشگاه جهان است که هیچوقت فعالیت آن متوقف نشده است. افراد مشهور بسیاری در این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و حدود ۸۵۵۰۰ دانشجو در هر سال در این دانشگاه ثبت نام می‌کنند. دانشگاه سیه‌نا، ناپل و پودوا از دیگر دانشگاههای قدیمی ایتالیایی هستند که در لیست ۱۰ دانشگاه قدیمی جهان جا دارند.

دانستنی‌های ایتالیا دانشگاه بولونیا

درس خواندن در قدیمی‌ترین دانشگاه بولونیا برای بسیاری از دانشجویان یک رویا است چرا که در قدیمی‌ترین دانشگاه جهان حضور خواهند داشت.

 1. هر سه آتشفشان فعال اروپا در ایتالیا قرار دارد

با وجود داستان‌های تاریخی و تراژدی‌هایی همانند پمپئی، عجیب نیست که ایتالیا را یک کشور آتشفشانی بشناسیم. سه آتشفشان فعال در اروپا قرار دارد که هر سه آن در ایتالیا هستند. هرچند مدتهاست هیچیک از آن‌ها فوران نکرده‌اند اما این سه آتشفان بشدت تحت نظر دولت و گروههای علمی هستند تا در صورت بروز هر تغییری در فعالیت آن‌ها، جلوی فاجعه‌های بعد از آن و آسیب دیدن شهروندان گرفته شود.

آتشفشان ایتالیا

آتشفشان اتنا یکی از معروف‌ترین آتشفشان‌های ایتالیا است که در نزدیکی شهر سیسیلی واقع شده است.

 1. هواداری فوتبال یک بیماری محسوب می‌شود!

مثل بسیاری از کشورهای دیگر، ایتالیایی‌ها نیز عاشق فوتبال هستند. این شدت علاقه به ورزش فوتبال در کشور ایتالیا به قدری است که برای آن نامی در نظر گرفته شده است. در ایتالیا طرفدارانی که خیلی شدید به فوتبال علاقه دارند را تیفوسی می‌نامند. که به معنای منتقل کننده بیماری تیفوس است. از اینرو، عشق به ورزش فوتبال ممکن است همانند یک بیماری واگیردار باشد!

 1. گربه‌ها حق و حقوق خودشان را دارند

رومیان از گذشته تا به امروز به این موجودات پشمالو علاقه‌مند بوده‌اند به طوری که آن‌ها را یک میراث فرهنگی بیولوژیکی می‌شناسند. اگر کسی در ایتالیا گربه‌ای را بکشد باید ۱۰۰۰۰ یورو جریمه پرداخت کند و این کار تا ۳ سال زندان دارد. تخمین زده شده که شهر رم به تنهایی خانه ۳۰۰۰۰۰ گربه است- تنها ساکنین شهر که به راحتی و بدون تهیه بلیط می‌توانند از جاذبه‌های گردشگری شهر رم به صورت رایگان دیدن کنند. جالب است بدانید در سال ۲۰۱۱ یک گربه ایتالیایی ۱۰ میلیون یورو ارث برد چرا که صاحب ۹۴ ساله او که درگذشته بود تمامی اموالش را به گربه‌اش بخشیده بود. او خیلی زود به سومین گربه ثروتمند جهان تبدیل شد. بله درست حدس زدید، گربه‌های ثروتمندتری هم در جهان وجود دارند!

دانستنی‌های ایتالیا گربه‌های رم

گربه‌های شهر رم هر زمان که بخواهند می‌توانند از سازه‌های تاریخی و باستانی این شهر دیدن کنند.

 1. پلیس ایتالیا سریع‌ترین ماشین را سوار می‌شود

دزدها در ایتالیا خیلی فرصتی برای فرار از دست پلیس ندارند چرا که پلیس ایتالیا سریع‌ترین ماشین‌ها را می‌رانند. جدیدترین ماشین پلیس ایتالیا ماشین لامبورگینی هوراکان است که نهایت سرعت آن ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت است. احتمالا بین زنان و مردان پلیس ایتالیا دعوایی سر اینکه چه کسی دزدان را بگیرد در می‌گیرد چرا که خیلی‌ها دوست دارند فقط پشت چنین ماشینی بنشینند. نام این مدل ماشین از یکی از گاومیش‌های اسپانیایی گرفته شده است. بنابراین می‌توان گفت پلیس‌های ایتالیایی سوار یک گاومیش اسپانیایی می‌شوند!

پلیس ایتالیا

احتمالا پس از رونمایی از جدیدترین ماشین پلیس ایتالیا، افراد بیشتری به نیروی پلیس ملحق شوند!

 1. ایتالیا بیشترین تعداد جاذبه‌های ثبت شده در یونسکو را دارد

یکی از دانستنی‌های ایتالیا که می‌تواند برای گردشگران مفید باشد این است که با ۵۴ جاذبه ثبت شده در یونسکو، ایتالیا بیشترین تعداد جاذبه را در این سازمان دارد. تقریبا می‌توان گفت هر شهری یک جاذبه ثبت شده در یونسکو دارد. برخی از این جاذبه‌ها تاریخی هستند و برخی دیگر طبیعی. در این میان شهر ونیز به طور کلی یک شهر ثبت شده در یونسکو محسوب می‌شود که به خاطر منحصربه فرد بودنش و قدمتی که دارد، مراقبت‌های ویژه‌ای از آن صورت می‌گیرد.

فلورانس یونسکو

شهر قدیمی فلورانس و کلیسای تاریخی آن از جمله جاذبه‌های گردشگری فلورانس هستند که در یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

 1. ایتالیایی‌ها سالانه به طور متوسط ۲۵ کیلوگرم پاستا می‌خورند

پاستا و پیتزا را نمی‌توان از ایتالیا جدا دانست. همانقدر که ما به این غذاهای ایتالیایی علاقه‌مند هستیم، ایتالیایی‌ها نیز از انواع پاستا استقبال می‌کنند به طوری که برآوردهای انجام شده نشان می‌دهد هر ایتالیایی به طور متوسط در سال ۲۵ کیلوگرم پاستا می‌خورد، این مقدار حتی سنگین‌تر از چمدان شما در یک پرواز اقتصادی است.

بد نیست بدانید، پاستا تاریخچه‌ای دیرینه در ایتالیا دارد. شاید جالب باشد بدانید قدمت این غذای خوشمزه به دوران باستان باز می‌گردد. شاید به مرور زمان تغییراتی در این غذای محبوب ایتالیایی رخ داده باشد اما چیزی که مشخص است ایتالیایی‌ها از قدیم‌الایام از این غذای خوشمزه استقبال می‌کردند.

پاستا ایتالیا

شما فکر می‌کنید در ایتالیا پاستا محبوب‌تر است یا پیتزا؟

 1. کشور ایتالیا بیشترین زلزله را تجربه می‌کند

ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشترین زلزله را تجربه می‌کند. شدیدترین زلزله در سال ۱۹۸۰ در ناپل رخ داد که جان ۳۰۰۰ نفر را گرفت. هرچند ناپل به خوبی بازسازی شده و امروزه هیچ اثری از این زلزله مخرب در آن دیده نمی‌شود، اما چیزی که مشخص است مردم ایتالیا به زلزله یا لرزش‌های گاه و بی‌گاه عادت کرده‌اند و با آن کنار می‌آیند.

 1. پیتزا در شهر ناپل متولد شده است

همانطور که گفته شد همه ما پیتزا را بعنوان یک غذای محبوب ایتالیایی می‌شناسیم اما کمتر کسی می‌داند این غذای محبوب از کجا آمده و ریشه آن چه شهر یا چه تاریخی است. اولین بار پیتزا در سال ۱۸۶۰ در شهر ناپل ایتالیا تهیه شد. هرچند پیتزای اولیه آن چیزی نیست که امروزه در ایتالیا و سایر نقاط جهان می‌بینیم. در حقیقت پیتزا یک پای بود که بعنوان غذا سرو می‌شد. امروزه نیز  نام قدیمی‌ترین پیتزای جهان را در بسیاری از منوهای رستوران‌ها می‌بینیم. پیتزای مارگاریتا اولین پیتزایی بود که توسط فردی به نام مارگاریتا ساووی با گوجه فرنگی، موتزارلا و ریحون تهیه شد. این ترکیب قرار بود پرچم ایتالیا را به تصویر بکشد.

پیتزا مارگاریتا

پیتزا مارگاریتا فقط قرار بود یک غذای ساده باشد که پرچم ایتالیا را به تصویر بکشد اما به یک غذای محبوب در منوی رستوران‌ها تبدیل شد.

 1. ایتالیایی‌ها خرافاتی‌ترین مردمان اروپا هستند

خرافات از زندگی ایتالیایی‌ها جدا نیست به طوری که آن‌ها را خرافاتی‌ترین مردمان اروپا می‌دانند. با هم مروری به برخی از عجیب‌ترین خرافات مردم ایتالیا خواهیم داشت:

 • «چشم شیطان» چیزی شبیه به «چشم زدن» در فرهنگ خودمان است که از سر حسادت و بدخواهی پیش می‌آید. به طور معمول برای اینکه ببینند مثلا «چشم شیطان» دور و برشان حضور دارد یا خیر یک قطره روغن زیتون داخل یک ظرف پر از آب می‌ریزند. اگر این قطره در وسط ظرف به شکل یک قطره بزرگ در آمد یعنی چشم شیطان در خانه است و اگر به چند تکه کوچک تقسیم شده و پخش شود یعنی چنین طلسمی وجود ندارد!
 • برخلاف سایر فرهنگ‌ها که اغلب عدد ۱۳ را نحس می‌پندارند، در ایتالیا ۱۳ عدد شانس است بخصوص در بازی‌هایی که شرط بندی یا قمار در آن دخیل است به این عدد علاقه خاصی دارند. اما با اینکه این عدد شانس بهمراه دارد اما ایتالیایی‌ها ۱۳ نفری پشت یک میز نمی‌نشینند! چرا که معتقدند این کار شَر بهمراه دارد. در شام آخر نیز مسیح بهمراه ۱۲ نفر از یارانش پشت یک میز نشسته بود که به او خیانت شد!
خرافات ایتالیایی‌ها

قرار دادن کفش روی میز شاید برای ما نیز ناخوشایند باشد که اغلب به دلایل بهداشتی از آن پرهیز کنیم اما ایتالیایی‌ها این کار را بدیمن می‌دانند.

 • همانقدر که ایتالیایی‌ها به گربه علاقه‌مند هستند، از پرنده بیزارند. بخصوص بعنوان یک حیوان خانگی. بسیاری از مردمان خرافاتی ایتالیا معتقدند پرندگان، بخصوص طاووس، چشم شیطان دارد که می‌تواند صاحبان خانه را طلسم کند. هرچند این موضوع موجب شده که حتی از هیچ محصولی که از پر پرنده، بخصوص پرطاووس، در آن استفاده شده هم استفاده نکنند. بخصوص کلاه‌های تک پر. اگر بخواهند کمی خرافاتی‌تر رفتار کنند حتی قاب عکس یا نقاشی هیچ پرنده‌ای را به دیوار نمی‌آویزند.
 • از نظر برخی از ایتالیایی‌ها، تختخواب نباید رو به در قرار بگیرد چرا که نحوه قرار گیری تابوت در کلیسا را شبیه سازی می‌کند.

اگر بخواهیم به خرافات مردمان ایتالیایی بپردازیم باید تا ساعتها بنویسیم و بخوانیم، اما ما تصمیم گرفتیم جالب‌ترینشان را بعنوان دانستنی‌های ایتالیا برایتان بازگو کنیم.

چطور به ایتالیا سفر کنیم؟

با دانستنی‌های ایتالیا که احتمالا نمی‌دانستید آشنا شدید. حال نوبت به بستن چمدان و سفر به ایتالیا می‌رسد. اگر قصد سفر به این کشور محبوب ایتالیایی را دارید باید ابتدا نسبت به گرفتن وقت سفارت ایتالیا یا یکی از کشورهای همسایه عضو معاهده شینگن اقدام کنید. سپس از مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شینگن اطلاعات کامل کسب کنید و این پروسه را پیش ببرید. اما لازم است بدانید پروسه اخذ ویزای شینگن خیلی ساده نیست و ممکن است چند ماه طول بکشد. توصیه ما به شما این است که پیش از اینکه بخواهید نسبت به گرفتن وقت سفارت اقدام کنید با ما در ساحل شنی تماس بگیرید تا شما را با جدیدترین اخبار شینگن، تغییراتی که در مدارک مورد نیاز این ویزا اعمال شده و بهترین روش برای سفر به اروپا مطلع کنیم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هفده =