تمیزترین شهرهای اروپا

تمیز بودن یک شهر یکی از مواردی است که به روی سلامت ساکنین و همچنین بازدیدکنندگان آن تاثیرگذار است. هیچکس دوست ندارد تعطیلات خود را در آلوده‌ترین نقاط، با استرس و نگرانی بیمار شدن، سپری کند. بنابراین هر چه شهری تمیزتر باشد گردشگران بیشتری را نیز به سوی خود جذب می‌کند. از اینرو هر سال با بررسی‌هایی که به روی وضعیت بهداشت و تمیزی شهرهای مختلف اروپایی و جهان صورت می‌گیرد، تمیزترین شهرها معرفی می‌شوند. این پست را به معرفی تمیزترین شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۹ اختصاص داده‌ایم. پس با ما در ساحل شنی همراه باشید تا این شهرها را بشناسید.

۱۰ تا از تمیزترین شهرهای اروپایی در سال ۲۰۱۹

  1. مونیخ (Munich)- آلمان

مونیخ پایتخت منطقه باواریا و سومین شهر بزرگ آلمان است. این شهر را مرکز جهانی هنر، علم، تکنولوژی، فرهنگ و خلاقیت می‌شناسند. گردشگری نیز در شهر مونیخ بسیار محبوب و پرطرفدار است. سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید جاذبه‌های گردشگری مونیخ به آلمان سفر می‌کنند که از محبوب‌ترین‌های آن می‌توان به موزه BMW اشاره کرد که طرفداران بسیاری دارد. در سال ۲۰۱۸، شهر مونیخ بعنوان برترین شهر اروپا برای زندگی انتخاب شد که حتما بخشی از آن را مدیون پاکیزه بودن شهر خواهد بود.

مونیخ آلمان

وجود ساختمان‌هایی با معماری متفاوت و خارق العاده، شهر مونیخ را به یک شهر محبوب برای علاقه مندان به معماری تبدیل کرده است.

  1. کپنهاگ (Copenhagen)- دانمارک

شهر کپنهاگ، پایتخت زیبا و تماشایی دانمارک، نمونه‌ای عالی بعنوان یک شهر پاک و سبز است. شهری که امروزه می‌بینید به هزار سال پیش و تاریخ سلطنت شهر باز می‌گردد. این قدمت و تاریخی بودن در سازه‌های شهر و معماری آن‌ها نمایان است. شهر کپنهاگ در تلاش است تا به یک شهر عاری از کربن تبدیل شود که این کار را با جایگزین کردن سوخت زیست توده به جای زغال سنگ انجام خواهد داد. مقاوم سازی ساختمان‌ها، استفاده از توربین‌های متعدد جهت تبدیل انرژی، از جمله مواردی هستند که تا سال ۲۰۲۵ شهر کپنهاگ را از آنچه هست سبزتر می‌کنند. این شهر بخاطر این تفکرها و ایده‌های پیشرو نیز در جهان شناخته شده است.

کپنهاگ دانمارک

از مشخصه‌های شهر کپنهاگ می‌توان به خانه‌های رنگارنگ و کانال‌های آب آن اشاره کرد. همچنین مردم این شهر همیشه در لیست شادترین مردم جهان قرار داشته‌اند.

  1. لوکزامبورگ (Luxembourg)- لوکزامبورگ

شهر لوکزامبورگ یکی از چهار پایتخت رسمی اتحادیه اروپا است که در کشور کوچک لوکزامبورگ در غرب اروپا واقع شده است. این شهر در نزدیکی شهرهای پرطرفداری همانند بروکسل، پاریس و کلن آلمان قرار گرفته است. اگرچه لوکزامبورگ معمولا مقصد گردشگری خیلی‌ها نیست اما بعنوان مقصد یکروزه از هر یک از شهرهای نزدیک به آن می‌توان به راحتی از این شهر بازدید کرد. این شهر بسیار کوچک است و بازدید از جاذبه‌های آن زمان زیادی نمی‌برد. اما اگر به این شهر سفر کردید باید به یاد داشته باشید چنین شهر کوچکی توانسته نام خود را در لیست تمیزترین شهرهای اروپا وارد کند.

لوکزامبورگ

شهر لوکزامبورگ اگرچه بسیار کوچک است اما چند قلعه تاریخی در آن وجود دارد که از محبوب‌ترین جاذبه‌های کشور لوکزامبورگ به شمار می‌روند.

  1. وین (Vienna)- اتریش

وین، پایتخت و بزرگترین شهر اتریش است. همچنین وین پس از برلین، دومین شهر بزرگ آلمانی زبان در اروپا لقب گرفته است. در کنار اینکه لقب «شهر موسیقی» به روی وین گذاشته شده است، با قرار گرفتن در لیست تمیزترین شهرهای اروپا، وین یک شهر رویایی خواهد شد. از کیفیت بالای زندگی در این شهر نیز نمی‌توان گذشت چرا که بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، شهر وین دومین شهر برتر جهان برای زندگی بود و بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ نیز به طور مکرر برترین شهر جهان از نظر کیفیت زندگی بوده است. وین هر سال گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند و یک مقصد گردشگری محبوب در اروپا است.

وین اتریش

با وجود فضای سبز بکر و زیبا، وین یکی از سبزترین شهرهای جهان نیز محسوب می‌شود.

  1. گوتنبرگ (Gothenburg)- سوئد

نام شهر گوتنبرگ اگرچه آشنا به نظر می‌رسد و احتمالا بارها آن را شنیده‌ایم اما در میان سایر شهرهای اروپایی گم شده است. گوتنبرگ دومین شهر بزرگ سوئد است که به دلیل دانشگاه‌های مطرحی که دارد به یک شهر دانشجویی شهرت پیدا کرده است. این شهر همچنین بزرگترین شهر بندری سوئد است. گوتنبرگ ممکن است شهر خلوتی به نظر برسد، سکوت و آرامش شهر وصف نشدنی است. در خیابان‌های این شهر هیچ آشغالی پیدا نمی‌شود شاید بتوان گفت حتی حیوانات شهر نیز خصوصیت پاکیزه بودن را به ارث برده‌اند. اگر قصد سفر به سوئد را داشتید بازدید از جاذبه‌های گردشگری گوتنبرگ را از دست ندهید.

گوتنبرگ سوئد

وجود دانشگاههای متعدد و تردد دانشجویان موجب شده گوتنبرگ به یکی از جوانترین شهرهای سوئد تبدیل شود.

  1. مالمو (Malmo)- سوئد

مالمو یک شهر ساحلی در جنوب سوئد است. شهری که اغلب گردشگران در فصل تابستان برای لذت بردن از سواحل و دریای آرام آن به سمت آن روانه می‌شوند. بسیاری از سازه‌های این شهر به قرن ۱۶ باز می‌گردد. همچنین مالمو سومین شهر بزرگ سوئد است که جمعیت بسیاری را در خود جای داده است. اما نه بزرگی شهر و نه جمعیت زیاد آن تاثیری به روی آلودگی شهر نداشته است بلکه همه مردم شهر از قوانین و دستورالعمل‌های خاص برای بازیافت زباله و پاک نگه داشتن شهر پیروی می‌کنند.

مالمو سوئد

شهر مالمو سومین شهر بزرگ سوئد است که جمعیت بالایی را در خود نگه می‌دارد.

  1. استکهلم (Stockholm)- سوئد

استکهلم، پایتخت سوئد، یکی دیگر از شهرهای سوئد است که در لیست تمیزترین شهرهای اروپا قرار گرفته است. به نظر می‌رسد مردم سوئد و سردمداران آن استعداد کافی برای پاک نگه داشتن شهرهای این کشور دارند. استکهلم همچنین یکی از شهرهای اروپا است که بالاترین کیفیت زندگی را دارد که آن را مدیون تعادل بین زندگی، کار، تفریح و امنیت است. در سال ۲۰۱۰، شهر استکهلم لقب سبزترین شهر اروپا را به خود اختصاص داد چرا که از نظر فضای سبز، بسیار غنی است و زیبایی منحصر به فردی دارد. از سوی دیگر، استکهلم یک شهر صنعنی نیست و همین می‌تواند نقش اساسی در پاک ماندن هوا و محیط اطراف شهر داشته باشد.

استکهلم سوئد

وجود کانال‌های متعدد آب موجب شده استکهلم به یکی از محبوب‌ترین شهرهای روی آب تبدیل شود.

  1. زوریخ (Zurich)- سوییس

زوریخ نه تنها بزرگترین شهر سوییس است بلکه یکی از برترین شهرهای سوییس برای گردشگران نیز لقب گرفته است. این شهر بخاطر سیستم حمل و نقل عمومی و ارتباطی که دارد در میان سایر شهرها شهرت بیشتری پیدا کرده است. از نظر اقتصادی نیز زوریخ یک شهر پویا و ثروتمند به شمار می‌رود. اگرچه هزینه‌های زندگی در این شهر نسبت به سایر شهرهای اروپایی بالاتر است اما بسیاری از افرادی که توان مالی کافی دارند این شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنند. شهری سراسر صلح و آرامش که حالا در لیست تمیزترین شهرهای اروپا نیز قرار گرفته است. اگر قصد سفر به اروپا را دارید، بازدید از زوریخ و جاذبه‌های تماشایی آن را از دست ندهید.

زوریخ سوییس

زوریخ یکی از زیباترین شهرهای سوییس است که در عین حال از گرانترین شهرها برای زندگی نیز محسوب می‌شود.

  1. ریکجاویک (Reykjavik)- ایسلند

ریکجاویک، پایتخت و بزرگترین شهر ایسلند، دومین شهر پاک جهان لقب گرفته است. اغلب گردشگرانی که به ریکجاویک سفر می‌کنند پس از بازگشت به خانه معتقدند این شهر از آنچه تصور می‌کردند تمیزتر است. ریکجاویک در لیست سبزترین شهرهای جهان نیز قرار دارد و بعنوان عضوی کوچک با جمعیت ۱۱۵۰۰۰ نفره خود، طبیعت بکر و زیبای خود را به جهان معرفی می‌کند. همچنین، ریکجاویک نیز از جمله شهرهایی است که در پروژه عاری از کربن شدن قدم برداشته است و در صدد است با برنامه‌ریزی‌هایی که در سالهای آینده انجام می‌دهد بتواند به اولین شهر بدون کربن جهان تبدیل شده و آلودگی‌های ناشی از سوخت کربن را به صفر برساند. همین امر موجب خواهد شد سلامت و بهداشت شهر نیز بالاتر از آنچه اکنون است برود.

ریکجاویک ایسلند

کلیسای بلندقامت شهر ریکجاویک موجب می‌شود اغلب افراد به بالا نگاه کرده و آسمان آبی و صاف آن را تماشا کنند.

  1. هلسینکی (Helsinki)- فنلاند

هلسینکی، پایتخت کشور فنلاند، نه تنها تمیزترین شهر اروپا لقب گرفته است بلکه در لیست تمیزترین شهرهای جهان نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است. خیلی عجیب نیست چرا نام این شهر را در لیست برترین شهرهای جهان برای زندگی کردن پیدا می‌کنیم.  برخی در توصیف پاکیزگی این شهر می‌گویند به قدری هلسینکی تمیز است که می‌توانید روی زمین نشسته و غذا بخورید! این شهر همچنین پرطرفدارترین مقصد گردشگری در فنلاند است که سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از نقاط دیدنی آن و گشتن در طبیعت بکر آن به این شهر سفر می‌کنند. پس از شهرهای استکهلم و اسلو، هلسینکی سومین شهر بزرگ در میان کشورهای نوردیک است.

هلسینکی فنلاند

هلسینکی به قدری تمیز است که بدون نیاز به دوربین می‌توان تا دوردست‌ترین نقاط شهر را تماشا کرد.

چطور از تمیزترین شهرهای اروپا دیدن کنیم؟

بسیاری از شهرهای معرفی شده در این لیست از جمله برترین مقاصد گردشگری اروپا بودند. هرچند هنوز نام شهرهایی نظیر پاریس و بارسلون خالی به نظر می‌رسد اما این به معنای آلوده بودن این شهرها برای گردشگران نیست بلکه بسیاری از این شهرها با درصد بسیار کمی از یکدیگر پیشی گرفته‌اند. برای سفر به هر یک از این شهرها باید ویزای شینگن بگیرید و جهت اخذ ویزای شینگن نیز به وقت سفارت شینگن نیاز دارید. برای سفر به اروپا و بازدید از تمیزترین مقاصد گردشگری آن با ما در ساحل شنی تماس بگیرید تا شما را در این مسیر راهنمایی کنیم تا بتوانید سفری به یادماندنی به اروپا داشته باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 3 =