برترین کاخ‌ها و موزه‌های رم

بازدید از کاخ‌ها و موزه‌ها از جمله کارهاییست که بسیاری از گردشگران در سفرهای خود انجام می‌دهند. کاخ‌ها و موزه‌ها رم نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بخصوص برای افرادی که به تاریخ این کشور علاقه‌مند هستند بازدید از کاخ‌های قدیمی، که بسیاری از آن‌ها امروزه به موزه تبدیل شده‌اند، لذتبخش خواهد بود. در رم بیش از ده‌ها موزه و کاخ وجود دارد که نام بسیاری از آن‌ها در زیر سایه مشهورترین جاذبه‌های شهر نظیر کلوسئم رم، پنهان شده است. چه به دنبال موزه‌های تاریخی باشید چه مدرن، همه را می‌توانید در شهر رم بیابید. با هم گشتی در ۱۰ تا از برترین کاخ‌ها و موزه‌های رم خواهیم داشت.

۱۰ تا از برترین کاخ‌ها و موزه‌های رم

  1. ویلا بورگس (Villa Borghes)

خانه بورگس یک ویلای وسیع با باغ‌های زیباست که در حومه شهر رم قرار گرفته و بین سال‌های ۱۶۱۳ و ۱۶۱۶ برای یکی از اشخاص برجسته و قدرتمند شهر به نام کاردینال بورگس ساخته شده است. این خانه یک محوطه بسیار وسیع دارد که در آن علاوه بر باغی زیبا، چند دیاچه مصنوعی نیز وجود دارد. امروزه این محوطه با باغ‌های پینچیو (Pincio Gardens) ادغام شده و یگی از بزرگترین پارک‌های شهر رم را تشکیل داده است. موزه و گالری بورگس شامل مجموعه‌ای از اشیاء عتیقه و قدیمی که اغلب لوازمی هستند که در همین دوره و توسط خانواده بورگس مورد استفاده قرار می‌گرفت می‌شود. علاوه بر این‌ها در کنار ای مجموعه آثار قدیمی، آثاری از هنرمندان معاصر نیز به چشم می‌خورد. مجسمه‌های اعضای این خانواده نیز در این خانه وجود دارد که بسیار زیبا و تماشایی هستند.

اگر نخواهید از موزه داخل این ویلا دیدن کنید، بازدید از باغ‌های بورگس یکی از جاذبه‌های رایگان رم به شمار می‌رود.

مجسمه‌های کاخ بورگس شهر رم

مجسمه‌های کاخ بورگس از جمله محبوب‌ترین مشخصه‌های این کاخ به شمار می‌روند که اعضای خانواده بورگس را به تصویر می‌کشند.

  1. موزه‌های واتیکان (Vatican Museums)

بدون شک بازدید از رم بدون سر زدن به واتیکان چیزی کم خواهد داشت. موزه‌های واتیکان از جمله محبوب‌ترین و پربازدیدترین موزه‌های جهان به شمار می‌روند که در آن مجموعه‌های هنری زیبایی از سراسر جهان جمع آوی شده و به نمایش گذاشته شده است. قدمت این موزه‌ها به سال ۱۵۰۶ و زمان پاپ جولیوس دوم باز می‌گردد. او در آن دوره شروع کرد آثار هنری قدیمی و باستانی را جمع آوری کند. بسیاری از این آثار به صدها سال قبل باز می‌گشتند. پاپ آن‌ها را جمع آوری کرد و به مرور زمان در کلیسا و کاخ واتیکان به نمایش گذاشت. برای جذاب‌تر شدن این کاخ و موزه، آثار هنری جدیدتری به فضای کاخ اضافه شد که از جمله آن‌ها می‌توان به نقاشی میکلانژ در کلیسای سیستین و اتاق‌هایی که توسط رافائل نقاشی شده است اشاره کرد.

موزه واتیکان رم

سقف کلیسای سیستین که توسط میکلاتژ نقاشی شده است از جمله زیباترین آثار هنری است که در موزه واتیکان خواهید یافت.

  1. قلعه سن آنجلو (Castelo Sant’Angelo)

این قلعه قدیمی توسط امپراطور هادریان در قر دوم بعنوان آرامگاه خودش و یارانش ساخته شد. این قلعه قدیمی یکی از با ابهت‌ترین ساختارهای قدیمی شهر رم است که تا به امروز باقی مانده است. وقتی رم مورد حمله آلمانی‌ها قرار گرفت، دور تا دور شهر دیوار کشیده شد و موقعیت استراتژیک این قلعه قدیمی موجب شد به مرکزی برای دفاع از شهر تبدیل شود. در سال ۱۲۷۷، پاپ نیکلاس سوم قلعه را از طریق یه راه زیرزمینی که پاستو (Passetto) نام دارد به کاخ واتیکان متصل کرد. قلعه سن آنجلو امروزه به یک موزه تبدیل شده است که در ۵۸ اتاقی که دارد مجموعه‌ای از سلاح‌ها و جواهرات قدیمی به نمایش گذاشته شده است.

علاوه بر اینکه قلعه سن آنجلو یکی از برترین موزه‌های رم است بلکه ساختمان آن به خودی خود یک جاذبه مهم محسوب می‌شود. نقاشی‌های روی دیوار بسیار زیبا و هنرمندانه طراحی شده‌اند. همچنین از بالاترین نقطه ساختمان چشم اندازی خارق‌العاده از محیط اطراف به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد چرا این قلعه برای کاربردهای نظامی مناسب بوده است.

قلعه سن آنجلو

قلعه سن آنجلو توسط یک پل که به روی رودخانه کشیده شده قابل دسترسی است.

  1. موزه کاپیتولین (Capitoline Museum)

موزه کاپیتولین که قدم آن به سال ۱۴۷۱ باز می‌گردد، قدیمی‌ترین مجموعه آثار هنری عمومی در اروپا است که بیشتر به خاطر مجسمه‌های کلاسیکی که در آن به نمایش گذاشته می‌شود محبوب است. مجسمه سوارکاری که در گذشته روبروی کلیسای سن جان لاتران قرار گرفته بود نیز اخیرا به این موزه اضافه شده. این مجسمه یکی از بزرگترین و جذاب‌ترین مجسمه‌های قدیمی است که با کمی بازسازی در پشت دیواری شیشه‌ای در حیاط این موزه به نمایش گذاشته شده است.

موزه کاپیتولین رم

مجسمه‌های کلاسیک موجود در موزه کاپیتولین از جمله محبوب‌ترین آثار هنری در ایتالیا به شمار می‌رود.

  1. ویلا فارنسینا (Villa Farnesina)

قدمت این خانه به قرن ۱۶ باز می‌گردد. ویلا فارنسینا به خوبی شکوه و جلوه هنر دوره رنسانس را به تصویر می‌کشد. بخش زیادی از زیبایی این خانه به دلیل نقاشی‌های خارق‌العاده‌ای است که بر دیوارها و سقف آن توسط هنرمندان مطرحی همانند رافائل کشیده شده است. ویلا فارنسینا نمونه‌ای زیبا و شگفت انگیز از کاخ‌های رنسانس ایتالیایی است که پاپ‌ها، شاهزاده‌ها، دیپلمات و افراد مطرح در آن مراسم باشکوهی برگزار می‌کردند. تمامی میهمانان این کاخ در ظروف نقره پذیرایی می‌شدند بنابراین می‌توان تصور کرد در این کاخ باید به دنبال چه چیز بگردید. ظروف قدیمی و مجلل و مبلمان و دکوراسیون‌هایی که برای افراد عالی رتبه دولتی چیده می‌شده است در کنار نقاشی‌های بی‌نظیر دیوارهای آن، بازدید از این  کاخ قدیمی را لذتبخش می‌کنند.

ویلا فارنسینا رم

تزیینات و نقاشی‌های دیواری کاخ فارنسینا از جمله ویژگی‌های خاص این کاخ به شمار می‌رود.

  1. موزه ملی اتروسک (National Etruscan Museum)

تمدن اتروسک به ۷۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. این تمدن تا مدت‌های زیادی در ایتالیا دوام داشت و با شکوفایی جمهوری رومیان ناپدید شد. اما امروزه همچنان آثار و اشیاء مربوط به این دوره در گوشه و کنار این کشور کشف می‌شود. همین موضوع موجب شده تا موزه‌ای به این تمدن باستانی اختصاص یابد که در شهر رم قرار گرفته است. موزه ملی اتروسک دارای مجموعه‌ای از مجسمه‌ها، سرامیک‌ها، ابزارالات، سلاح‌ها، جواهرات و نقاشی‌های مربوط به این دوره از تمدن می‌شود که با توجه به سال و محل جغرافیایی کشف شدن آن‌ها دسته بندی شده‌اند.

موزه ملی اتروسک

موزه اتروسک به تاریخ تمدن اتروسک در رم اختصاص دارد.

  1. گالری پامفیلیج (Galleria Pamphilij)

این گالری هنری در سال ۱۶۴۴ توسط یکی از پاپ‌ها راه اندازی شد و امروزه نیز هنوز به خانواده او تعلق دارد. کاخ دوریا پامفیلیج نه تنها یکی از برترین موزه‌های رم به شمار می‌رود بلکه یکی از بهترین مجموعه‌های خصوصی در رم است. در این گالری بیش از ۴۰۰ نقاشی و مجسمه که بین قرن ۱۵ تا ۱۸ طراحی و ساخته شده‌اند قرار گرفته است. این کاخ به خودی خود زیبا و تماشایی است و ارزش بازدید دارد. علاوه بر اینها گاهی در سالن بزرگ این کاح کنسرت موسیقی برگزار می‌شود.

گالری پامفیلی رم

گالری پامفیلیج بسیار زیبا و مجلل طراحی شده است به طوری که با گشت و گذار در آن زمان را فراموش خواهید کرد. 

  1. کاخ باربرینی (Palazzo Barberini)

کاخ باربرینی یک کاخ قرن ۱۷ در شهر رم است که توسط دو معمار مشهور ایتالیایی دوره باروک طراحی و ساخته شده است. این کاخ امروزه به موزه ملی هنر باستانی تبدیل شده است و آثار قدیمی هنرمندان مشهور ایتالیایی در آن به نمایش گذاشته شده است. این کاخ دو طبقه دارد و سقف آن نیز به زیبایی نقاشی شده است. این کاخ در نزدیکی میدانی به همین نام قرار گرفته است و نام خود را از صاحبش که شخصی به نام مافئو باربرینی گرفته است. این کاخ همچنین در نزدیکی ویلا بورگس قرار گرفته است که می‌توان از هر دو در یک روز بازدید کرد.

کاخ باربرینی رم

ستون‌های مجسمه‌ای شکل یک شکل کاخ باربرینی از جمله دیدنی‌های آن به شمار می‌روند.

  1. کاخ ونیزی (Palazzo Venezia)

ساخت کاخ ونیزی در سال ۱۴۹۱ به اتمام رسیده است و امروزه دو تا از بهترین موزه‌های رم را در خود جای داده است. این کاخ بین سال‌های ۱۵۹۴ و ۱۷۹۷ به جمهوری ونیز تعلق داشت به همین دلیل نام کاخ ونیزی را یدک می‌کشد. همچنین این کاخ شهرت خود را به خاطر اینکه مدتی محل سکونت بنیتو موسولینی، نخست وزیر پادشاهی ایتالیا در سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۴۳، بوده است بدست آورده است. او تا پایان جنگ جهانی دوم و زمان سقوط خودش و حکومتش در این کاخ زندگی می‌کرد. دو موزه مهمی که در این کاخ قرار گرفته‌اند موزه کاخ ونیزی و موسسه ملی آثار باستانی و تاریخ هنر هستند. در این کاخ همچنین گاهی نمایشگاهی موقت و دوره‌ای از آثار هنری برگزار می‌شود.

موزه کاخ ونیزی شامل مجموعه‌ای متنوع از مجسمه‌های چوبی و مرمری، اسلحه و البسه قدیمی، لوازم خانگی، نقاشی و وسایل شیشه‌ای قدیمی به نمایش گذاشته می‌شود. موزه آثار باستانی آن نیز همانطور که از نامش پیداست مجموعه‌ای از آثار قدیمی و باستانی است.

کاخ ونیزی رم

کاخ ونیزی در میدانی به همین نام قرار گرفته است که مجسمه بزرگی که در وسط میدان است مشخصه اصلی آن به شمار می‌رود.

  1. گالری هنر مدرن (Gallery of Modern Art)

گالری هنر مدرن شامل ۷۰ اتاق می‌شود که بزرگترین مجموعه نقاشی‌ها و مجسمه‌های ایتالیایی مربوط به قرن ۱۹ و ۲۰ را در خود جای داده است. اگرچه این مجموعه آثار هنری اغلب مربوط به هنرمندان گمنام ایتالیایی هستند که از سراسر جهان جمع آوری شده است اما با این وجود این مجموعه بسیار باارزش و دیدنی است و یکی از برترین موزه‌های رم را تشکیل داده است. گالری هنری مدرن رم با فاصله کمی از موزه ملی اتروسک قرار گرفته است به طوری که می‌توان هر دو را در یک روز دید.

موزه ملی هنر مدرن رم

مجسمه‌های موجود در موزه ملی هنر مدرن رم اغلب توسط هنرمندان معاصر و گمنام طراحی شده ولی در عین حال بسیار زیبا و تماشایی هستند.

چطور به رم سفر کنیم؟

حالا که با برترین کاخ‌ها و موزه‌های رم آشنا شدید باید تصمیم بگیرید که به این شهر سفر کنید تا بتوانید از این آثار برجسته هنری و تاریخی در ایتالیا دیدن کنید. برای سفر به ایتالیا ابتدا باید اطلاعات کاملی درباره نحوه گرفتن وقت سفارت ایتالیا بدست آورید و سپس نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شینگن ایتالیا اقدام کنید. ساحل شنی می‌تواند در این زمینه شما را راهنمایی و هدایت کند تا سفری بدون دغدغه به ایتالیا و پایتخت زیبای آن، شهر رم، داشته باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 9 =